1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Fiskaya şelalesi ağlıyor…
Fiskaya şelalesi ağlıyor…

Fiskaya şelalesi ağlıyor…

Diyarbakır’ın kent merkezi Sur’da yaşanan çatışmaların hemen yanında bulunan ve can güvenliği nedeniyle insanların yaklaşık iki aydan bu yana çevresinden geçemediği Fiskaya şelalesi, peygamberler ve sahabeler kentinin düştüğü konuma ağlar misali tül gibi

A+A-

Turizm abidesi şelale

Diyarbakır’ın batısında bulunan Volkanik Karacadağ’a ait lavlarının oluşturduğu bazalt bir kayanın üstünde kurulan kentin önemli değerlerinden Fiskaya şelalesi, varlığı boyunca yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı konumundaki yerini hep korudu. Diyarbakır kent merkezinin üstünde kurulu olduğu bazalt kayanın Dicle Vadisi’ne bakan en uç noktasında bulunan Fiskaya’da uzun yıllar önce kuruyan şelale, son dönemlerde yapılan büyük bir projeyle eski görümüne kavuşturulmuştu.

Kentin en önemli uğrak yeri

Doğal bir bazalt kayası üzerindeki bir dere yatağı üstünde yaklaşık 14 Metre eninde olan Fiskaya şelalesinin ne zaman kuruduğu tam olarak bilinmiyor. Fiskaya şelalesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte başlattığı bir projeyle yeniden hayata dönüştürülmüş ve o günden beri yeniden kentin en önemli uğrak yerlerinden biri konumuna gelmişti.

Nasıl bir sistemle çalışıyor?

Yukardan aşağıdaki bir gölette toplanan su, motor gücüyle tekrar yukarıya pompalanıyor. Bu şekilde şelale yeniden hayata geçti. Uzun yıllar öncesinde kuruyan şelalenin yeniden akmaya başlaması yerli ve yabancı turizme de olumlu yönde katkı sundu. Öyle ki, Diyarbakır’a gelen turistler şelaleyi görmeden kentten ayrılmıyordu. Ne var ki, şimdi oradan geçmek insan canına bile mal olabilir.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler