1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Firmaların kalifiye eleman ihtiyacı giderilecek'
'Firmaların kalifiye eleman ihtiyacı giderilecek'

'Firmaların kalifiye eleman ihtiyacı giderilecek'

Diyarbakır'da, "Organize Sanayi Bölgesi Nitelikli Eleman Sorununu Çözüyor ve Yeni Girişimciler Kazanıyor'' Projesinin tanıtımı yapıldı.

A+A-
Diyarbakır Organize Sanayici İşadamları Derneği (DOSİAD), İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı, Diyarbakır Dernekler İl Müdürlüğü ve MEKSA Vakfı iş birliğiyle ''Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Nitelikli Eleman Sorununu Çözüyor ve Yeni Girişimciler Kazanıyor'' Projesinin tanıtımı yapıldı.
 
Gren Park Otel'de düzenlenen kahvaltılı proje tanıtım toplantısında konuşan 
Diyarbakır Organize Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı A.Aziz Özkılıç, DOSİAD olarak Diyarbakır'ın ekonomik ve sosyal alanlarda büyümesi için uzun yıllardan beridir çaba gösterdiklerinin altını çizerek, "Gerek Organize Sanayi Bölgesi özelindeki sorunlarını, gerekse ilin sorunlarına dikkat çekmek noktasında projeler üretiyoruz" dedi.
 
"Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Nitelikli Eleman Sorununu Çözüyor ve Yeni Girişimciler Kazanıyor" projesinde firmaların kalifiye eleman ihtiyacını karşılamaya katkıda bulunmayı ve yeni girişimciler, yatırımcılar kazanmayı hedeflediklerini ifade eden Özkılıç, şöyle dedi:
 
"Projemiz İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenmekte ve mesleki eğitim alanında 29 yıllık deneyime sahip MEKSA Vakfı ile birlikte yürütelecektir. Amacımız herhangi bir mesleği olmayan 25 genci yönetici asistanlığı alanında, 25 genci bilgisayarlı muhasebe alanında, 25 genci ise dış ticaret elemanlığı alanında eğiterek, iş gücü piyasasına kazandırmak ve sonrasında istihdam edilmelerini sağlamaktır.
 
Bir diğer amacımız ise iş kurmak isteyen, yatırım yapmak isteyen potansiyel girişimci adaylarına girişimcilik eğitimleri vererek, motivasyonlarını arttırmak, sonrasında ise KOSGEB'in sağladığı 30 bin TL hibe+ 100 bin TL faizsiz kredi desteğinden faydalandırmaktır. Bu şekilde iş kurarken kamu desteklerinden başlangıçta yararlandırmayı sağlamış olacağız. Bizler DOSİAD yönetimi olarak İlimize katkı bulanacak her türlü yeni projelerin içinde yer almaya devam edeceğiz. Çünkü projelerin ilimizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına önemli katkılar sağladığına inanıyoruz"
 
MEKSA Vakfı Diyarbakır Proje Koordinatörü Sertaç Işık ise, projenin İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığının projesi olarak hayata geçeğini belirterek, "Bugüne kadar DOSİAD'ın ürettiği projelere ortak olmaktan büyük keyif aldık. Çünkü yapılan projelerin hepsinin sonuca ve hedefine ulaştığını görmek bizleri de mutlu etmektedir. O yüzden özel olarak sayın Başkanımızın bu konudaki çabaları her zaman Diyarbakır'daki işsizliğin sona ermesi için ya da azalması için büyük katkı sağlamıştır. Bugün de yine organize sanayi bölgesindeki işletmelerin ara eleman sorunlarını çözmek için bir proje uygulanıyor. Bu kapsamda, dış ticaret, bilgisayarlı muhasebe, yönetici asistanlığı ve girişimcilik eğitimleri uygulanacak. Proje kapsamında 125 kişiye eğitim verilecek" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT