1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Fırıncı ve demir ustaları 60 derecede oruç tutuyor
Fırıncı ve demir ustaları 60 derecede oruç tutuyor

Fırıncı ve demir ustaları 60 derecede oruç tutuyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da Ramazan ayının gelmesiyle, fırıncılar ve demir ustaları 60 ila 100 derecede oruç tutuyor.

A+A-

Yaz ayına denk gelen Ramazan, fırının da sıcaklığıyla fırıncıları ve demir ustalarını zorda bırakıyor.

Hava sıcaklığının 36 dereceyi bulduğu Diyarbakır’da ateş başında çalışan fırıncı ve demir ustaları, meslekleri gereği ısısı 60 ile 100 derece arasındaki fırınların önünde saatlerce çalışmak zorunda kalıyor.


Diyarbakır’da çalışan demir ustaları ve fırıncılar, gün boyu ateş başında demir döverek, kaynak yaparak, ekmek pişirerek kan ter içinde kalıyor. Zor şartlarda çalışan işçiler, oruçlarını tutmayı ihmal etmiyor.


Baba mesleği olan demir ustalığında bayrağı eline alan 29 yaşındaki Resul Bayrak, 22 yıldır bu işi yaptığını söyledi. Zor şartlarda çalışırken orucunu da ihmal etmeyen Bayrak, Ramazan ayının bereketinin başka olduğunu söyledi. Bayrak, şartların kendilerini çok zorladığını belirterek, “Sabahtan akşama kadar çalışıyoruz. Lehim yapıyoruz, kaynak yapıyoruz. 22 senedir bu işin içerisindeyim. Baba mesleği, babadan oğla geçti. Orucumuzu tutuyoruz, namazımızı kılıyoruz.

Ramazan'da zor şartlarda yaşıyoruz ama orucumuzu tutuyoruz çok şükür. Ramazan ayının bereketi de kendi de ayrıdır. İtirazımız yok, çok şükür ama bu sıcaklar insanı perişan ediyor. Vazifemizi yapacağız. Orucumuzu tutacağız, namazımızı kılacağız, mesleğimizi yerine getireceğiz. Çok şükür şikayetçi değiliz” dedi.

 

FIRIN USTALARI SOĞUK HAVA DEPOSUNDA SERİNLİYOR


Ramazan'da sofralara sıcak ekmek yetiştirmek için hem çalışıp hem de dini vazifelerini yerine getiren fırıncılar ise ateş başında ekmek pişirerek oruç tutmanın kendilerini zorladığını söyledi. Fırında ekmek yapımında kullanılan malzemelerin muhafaza edildiği soğuk hava deposuna giderek 15 dakika burada serinlemeye çalışan fırıncılar, oruçlarını bu şekilde tutmaya çalıştıklarını belirtti. Fırın çalışanları, “Zor şartlarda müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için bu ekmeği çıkarıyoruz.

Oruçlu halimizle gördüğünüz gibi ateş başında çalışıyoruz. Sıcak havada oruç tutmak zor tabi ama bu bizim vazifemiz. Sıcak olduğu zaman gelip burada soğuk hava deposunda bir süre oturuyoruz, sonra gidip işimizi yapıyoruz. Oruç tutmak bu şartlarda zor. Sabah sahurdan sonra gelip burada mücadele veriyoruz" ifadelerini kullandı. 

(DE-AKK-HA-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler