1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Fındık işçilerinin umut yolculuğu başladı
Fındık işçilerinin umut yolculuğu başladı

Fındık işçilerinin umut yolculuğu başladı

Fındık toplama sezonunun başlamasıyla birlikte binlerce mevsimlik işçi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden, Karadeniz ve Marmara bölgelerine göç etmeye başladı.

A+A-

Fındık toplama sezonunun başlamasıyla birlikte binlerce mevsimlik işçi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden, Karadeniz ve Marmara bölgelerine göç etmeye başladı. Memleketlerinden binlerce kilometre uzaklara iş için giden işçilerin tek derdi 20 YTL olan yevmiyenin düşük olması.

İşsizlik sorununun her yıl arttığı Diyarbakır'da birçok insan her yaz fındık üretilen bölgelere fındık toplamaya gidiyor.

Yılın büyük bir kısmını işsiz olarak evlerinde geçiren mevsimlik işçiler, bu aylar içerisinde biriktirebildikleri parayla geçimlerini sağlamaya çalışıyor. Gittikleri yerlerde zor şartlar altında, hiçbir sosyal güvenceleri olmadan çalışan işçiler, her yolculuğa ise 'bu yıl son olur' umuduyla çıkıyor.

Diyarbakır Tren Garı'nda toplanarak Adapazarı'na fındık toplamak üzere yola çıkmaya hazırlanan yüzlerce fındık işçisi de bu manzaranın bir yüzü sadece.

Yapacakları 36 saatlik tren yolculuğunun ardından dinlenmeden fındık bahçelerinde çalışacak olan işçiler, şimdiden memleketlerinin özlemini duyuyor.

Batman, Diyarbakır ve Mardin'den sabahın erken saatlerinde tren garına aileleriyle birlikte gelen yüzlerce işsiz genç, Marmara Bölgesi'ndeki fındık bahçelerinde çalışmak için yakınları tarafından buruk bir şekilde uğurlandı.

Mevsimlik işçilerden Fikret Şimşek (36), 5 yıldır fındık toplamak için Adapazarı'na gidiyor. 5 çocuk babası Şimşek, ekonomik sıkıntılar nedeniyle yanına çocuklarını da alarak fındık toplama yolculuğuna çıkıyor.

Diyarbakır'da çiftçilik ile uğraşan Şimşek, "Bu yıl kurak belimizi iyice büktü. İş hiç yok. Biz aile geçimini sağlamak için gurbete gidiyoruz. Diğer yolculuklar pahalı olduğundan mecburen trenle gidiyoruz" dedi.

Gittikleri yerlerde çalışma koşullarının zor olduğunu belirten Şimşek, "12-14 saat çalışma karşılığında ortalama 20 YTL alıyoruz. Her tarafta rezillik var. Görüyorsunuz halimizi. Mecbur olmazsak niye memleketimizi terk edip gidelim? Buna mecburuz" ifadeleriyle yaşadıkları zorlukları anlatıyor.

Bir başka fındık işçisi de iş bulamadıkları için ailesinden uzaklara çalışmaya gittiğini anlatıyor. 8 çocuk annesi 50 yaşındaki Ayşe Dallı da çocuklarını Adapazarı'na fındık toplamaya gönderiyor.

Çocuklarının gittiği yerlerde çok zorluk çektiklerini dile getiren Dallı, artık yaşadıkları yerlerde çalışmak ve karınlarını doyurmak istediklerini kaydediyor.