1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Finansman şirketleri rekabette eşitlik istiyor
Finansman şirketleri rekabette eşitlik istiyor

Finansman şirketleri rekabette eşitlik istiyor

Finansman şirketleri, fonlama açısından bankalara bağımlı olmaktan kurtulup, rekabette eşitliğin sağlanması ile ekonomide en önemli itici güçlerden biri olacak.

A+A-
Mevcut düzenlemelerin finansman şirketlerini, özkaynak dışında, yurtiçi bankalardan borçlanmaya yönelttiğini belirten Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkan Vekili Vahit Altun, nihai tüketicinin alternatif finans kaynakları ile buluşmasının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.
 
2023 hedeflerine odaklanılan şu günlerde rekabet eşitsizliği yaratan düzenlemelerin giderilmesi gerektiğini ifade eden Altun, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik tedbirlerin hayata geçirilmesini beklediklerine dikkat çekti. Altun, bu kapsamda finansman şirketleri olarak FKB şapkası altında mali otoritelerle çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. 
 
KREDİLERDE YÜZDE 25 BÜYÜME 
 
Hükümetin cari açığı azaltma ve tasarrufları artırmak için, 2013 yıl sonundan itibaren başlattığı tedbirlerin finansman şirketlerini önemli derecede etkilediğini belirten Altun, 2014 yılının ilk 9 ayında finansman şirketlerince kullandırılan bireysel taşıt kredilerinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 düşüş yaşandığını kaydetti.
 
Altun, toplam kullandırılan kredilerin ise yüzde 25 artarak 8.7 milyar liraya çıktığını bildirdi. Altun, sektörün 2015 yılında yüzde 15 büyüyeceğini kaydetti. Finansman şirketlerinin, KOBİ'lerin yatırım mallarını da finanse edip üretime de destek olduğuna dikkat çeken Altun, yeni açılan ticari taşıt kredilerinin yüzde 72 oranında artarak 6 milyar liraya ulaştığını vurguladı. 
 
STOPAJ ORANI SIFIRLANSIN 
 
Finansman şirketlerinin mevduat toplama yetkisi olmadığı gibi, Merkez Bankası'nın interbank borçlanma ve repo piyasasından da yararlanamadığının altını çizen Altun, "Finansman şirketleri fonlama kaynakları olarak banka kredileri ve menkul kıymet ihraçları ile sınırlanmış durumdalar.
 
Zorunlu karşılık yükümlülüğü ve yurt dışında ihraç edilen tahvillere uygulanan stopaj uygulaması, finansman şirketlerini fonlama ihtiyaçları açısından bankalara bağımlı hale getirerek finansal sistemin derinleşmesine engel olmakla birlikte, aynı zamanda tahvil piyasasının gelişimine olumsuz etki yapıyor. Bir yıldan uzun vadeli yurt dışı bono ihraçlarında stopaj oranının yüzde 0 olarak belirlenmesinin tahvil piyasasının derinleştirilmesi bakımından daha uygun olacağı düşünülüyor" değerlendirmesinde bulundu. Vahit Altun ayrıca, Merkez Bankası'nın tahvil ihraçlarında zorunlu karşılık yükümlülüğünü kaldırmasının da, finansman şirketlerinin fon maliyetletlerini olumlu etkileyeceğini ifade etti. 
 
2023'E TAM DESTEK
 
Bankalarla rekabet eşitsizlikleri ve satıcılarla sözleşme yapma zorunluluğu gibi faktörlerin finansman şirketlerinin gelişimini olumsuz etkilediğini kaydeden Altun, "2023 hedefleri şirketlerimizce de izlenmekte ve desteklenmekte. Bankalarla eşit rekabet ortamının sağlanmasına yönelik düzenlemelerin yapılması ve mevzuattan kaynaklanan engellerin kaldırılması finansman şirketlerimizin önünü açarak mali sistemin derinleşmesine katkıda bulunacak ve 2023 hedeflerine ulaşmada ekonomide en önemli itici güçlerden biri haline gelecek" dedi. 

HABERE YORUM KAT