1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Film Festivali devam ediyor
Film Festivali devam ediyor

Film Festivali devam ediyor

Diyarbakır’da Uluslararası İşçi Film Festivali kapsamında film gösterimleri devam ediyor.

A+A-

Diyarbakır’da 11'incisi düzenlenen Uluslararası İşçi Film Festivali kapsamında film gösterimleri devam ediyor. Cegerxwîn Kültür Merkezi ve Silvan Belediyesi Konferans salonunda yapılan film gösterimlerini çok sayıda sinemasever takip etti.
 
Bugün gösterilen filmler arasında yer alan "Aşağı Yukarı Galata 80" belge filmi ise dikkat çekti. 7-8 Eylül gayri Müslümanlara yönelik katliamı konu alan belge-film yaşananları Tarlabaşı'nda bulunan bir caddedeki değişimi üzerinden ele alıyor. Cadde üzerinde bulunan esnafların katliam sonrası ortadan kaybolması ve caddenin sürekli el değiştirmesi bir dönem orada kalan insanların anlatımlarıyla aktarılıyor. Katliam sonrası cadde de bulunan gayri Müslimlerin dükkânlarını yavaş yavaş kapattığına işaret edilen belgesel kültürel çeşitliliğin nasıl tekelleştiğine ve kapitalizm ile birlikte ortadan kalktığına vurgu yapıyor.
 
 
Festival kapsamında yarın Cegerxwin Kültür ve Sanat Merkezi'nde saat 13.00'de Çoban ateşlerinin yandığı yerde KAVEL'de 65, saat 14.30'da "Tarzan Kemal 20", 15.00 "Portakalın Uykusu 57", 16.20 "Biz Sambacı Değiliz" filmleri gösterilecek. Öte yandan Festival kapsamında yarın Silvan Belediye salonunda saat 10.00'da Nû Jin (Yeni Yaşam), 14.20 Gelin, 16.00 Göz Yaşı Yolu filmleri gösterilecek.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT