1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Figen Yüsekdağ’a fezleke
Figen Yüsekdağ’a fezleke

Figen Yüsekdağ’a fezleke

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Başsavcıvekili Hüseyin Şahin tarafından düzenlenen fezleke, TBMM Başkanlığına sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderildi.

A+A-

Fezlekede, şikayet edilen Yüksekdağ'ın beyanlarının "Cumhurbaşkanına hakaret" suçu kapsamında olduğu ve atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğu iddia edildi.

Fezlekede, Yüksekdağ hakkında Anayasa'nın 83. maddesine istinaden dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunulması gerektiği kanaatine varıldığı belirtildi.
 
Soruşturma açılmıştı
 
Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyeleri tarafından açılan hendeklerin kapatılması için Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi için başlatılan operasyon sonrasında adli soruşturmalar başlatmıştı. Savcılık, bu operasyon sırasında güvenlik görevlilerine hakaret ettiği iddiasıyla HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında soruşturma başlattı. Ayrıca ateşe verilen TIR yangınına itfaiye göndermediği iddiası ile 2 belediye ve askerleri yuhalayan kişiler hakkında adli soruşturma açıldı.

Valilik de duvarları yazıyla boyayan polis ve askerler hakkında inceleme talimatı vermişti. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve beraberindeki partililerin sokağa çıkma yasağının uygulandığı bölgeyi girmek istemesi üzerine polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulunmuştu. Arbede sırasında bir gaz fişeği Yüksekdağ’ın saçlarına isabet etmişti.

Yüksekdağ, olay esnasında güvenlik güçlerine yönelik, “Adi, şerefsizler. Gözümüzün önünde çoluk çocuğu katlediyorsunuz, saraydaki gelsin buraya ulan şerefsizler” diye bağırmıştı. Görüntüleri incelemeye alan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Figen Yüksekdağ'ın görevi başındaki kamu görevlilerine alenen hakaret ettiğini tespit etti ve soruşturma başlatıldı. Figen Yüksekdağ da kendisine kasıtlı müdahalede bulunulduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler