Fidan dikti

Fidan dikti

DİYARBAKIR (İHA) - Kadınlar “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü“ etkinlikleri kapsamında Talaytepe Kent Ormanı'nda fidan dikti.

A+A-

DİYARBAKIR (İHA) - Kadınlar “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü“ etkinlikleri kapsamında Talaytepe Kent Ormanı'nda fidan dikti. 

Büyükşehir Belediyesi Talaytepe Kent Ormanı'nda oluşturulan Kadın Özgürlüğü Ormanı'ndaki fidan dikim törenine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek, Rennes Belediyesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Vekili Roselyne Lefrançois, Rennes Baro Başkanı Maryvonne Lozachmeu ile ilçe belediyeleri kadın çalışanları, meclis üyeleri ve kentte faaliyet yürüten 47 kadın kurumu temsilcisi katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek, "Rozalardan Sakinelere, Claralardan Leylalara, Zilanlara, cezaevlerinde siyasi tutsak olan tüm kadın arkadaşlarımıza ve şiddete maruz kalmış ve yaşamını yitirmiş tüm kadın arkadaşların anısına bugün bu ormanı oluşturuyoruz. Bu orman her gün genişleyerek büyüyecek. Dileğimiz bundan sonra hiçbir kadının özgürlüğünün engellenmemesi, özgürlüğüne bağlılığı ve özgürlük için mücadelesinden dolayı cezaevlerine tıkılmaması, yine her kadının kendi ortamında rahat yaşayabilmesi adına mücadelemiz devam edecektir” dedi.

Kadın katliamlarına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirten İpek, Kadın Özgürlüğü Ormanı için hedefledikleri 10 bin ağacın 200'ünü bugün dikeceklerini söyledi. Gelecek yıl tutsak kadınların özgürlüğüne kavuşmasını temsilen uçurtma uçuracaklarını aktaran İpek, "Ben inanıyorum ki burada kadın şiddetini konuşmadan, kadınların özgürlüğünün cezaevlerine tıkıldığını konuşmadan daha güzel şeylere imza atacağız" diye konuştu.

Rennes Belediyesi Başkan Vekili Roselyne Lefrançois ise, Rennes ve Diyarbakır arasında 1979 yılından beri güçlü ilişki ve bağların olduğunu ifade ederek, kadın mücadelesine verdikleri önemden dolayı burada bulunduklarını söyledi. Kadınlarla dayanışmalarını sürdüreceklerini ifade eden Lefrancois, özgürlüğün kısıtlanmış olmasının ihlallerin en büyüğü olduğunu ifade etti.

Lefrancois, "Ağaç dikmek toprak içinde kök salmaktır ama aynı zamanda özgürlüğün ifadesidir. 1 yıl sonra uçurtma uçuracağımız zaman ağaçların büyüdüğünü de göreceğiz. Bütün düşünceler de o uçurtmalarla beraber olacak. Aynı zamanda bu bölgede kültürel hakların tanınması konusunda dayanışma içindeyiz" dedi.

(YRT-AKK-Y)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT