1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Fezlekeler Diyarbakır’da
Fezlekeler Diyarbakır’da

Fezlekeler Diyarbakır’da

Türkiye’de milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran Anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesi sürecinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine ait 30 fezleke, işlem yapılmak üzere Diyarbakır’a geldi.

A+A-

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldıran geçici anayasa değişikliğinin onaylanması ardından hazırlanan fezlekeler savcılıklara ulaşmaya başladı.

Anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesi sürecinde Adalet Bakanlığı’nda bulunan ve henüz Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sevk edilmeyen HDP milletvekillerine ait 30 fezleke Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.
 
Savcılık yetkilileri, fezlekelerin anayasa değişikliği kapsamında olmasından dolayı TBMM’ye sevkedilmeden direkt olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiğini söyledi.
 
TBMM'de bulunan ve Anayasa değişikliğinin onaylanması ardından Adalet Bakanlığı'na gönderilen yaklaşık 130 fezlekenin de tasnif edildikten sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderileceği belirtildi. Yetkililer, milletvekillerine ait 160 fezlekenin Diyarbakır'a ulaşmasının ardından yasal sürecin başlayacağını ve şüphelilere ifade için çağrı kâğıdı gönderileceğini söyledi.
 
Savcının, şüpheli milletvekillerinin ifadelerinin alınması ve soruşturmalara ilişkin kanıtların toplanması ardından takipsizlik kararı verebileceği gibi iddianame de hazırlayabileceği belirtildi. İddianame hazırlanması durumunda yargılamanın suç mahallinde bulunan mahkemelerde yapılması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT