1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. FETÖ darbe girişimi memurun maaşını vurdu!
FETÖ darbe girişimi memurun maaşını vurdu!

FETÖ darbe girişimi memurun maaşını vurdu!

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası TÜFE rakamları memurların yüzde 5 oranındaki zam oranını eritti.

A+A-

15 Temmuz Darbe Girişimi ekonomiyi etkilediği gibi memurların yüzde 5'lik enflasyon zammını da etkiledi.Temmuz ayı TÜFE rakamına göre, memurlara 1 Temmuz itibariyle yapılan yüzde 5 oranındaki maaş zammının yüzde 23’ü bir ay içinde eridi.

Temmuz ayı enflasyon rakamları dün açıklandı. TUİK tarafından yapılan açıklamaya göre, Temmuz ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 1,16 oranında arttı. Enflasyondaki bu artış, memurlara 1 Temmuz itibariyle yapılan maaş zammının yüzde 23’ünün eridiği anlamına da geliyor.

Enflasyonun bu şekilde yüksek çıkmasının, ay ortasında kalkışılan  ve yarattığı olumsuz etkileri hala devam etmekte olan FETÖ darbe girişiminden kaynaklandığı değerlendirilmektedir.

ENFLASYON ARTIŞI 2017 MAAŞ ZAMMINI NASIL ETKİLEYECEK?

2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede, kamu çalışanlarına 2016 yılının ikinci altı ayı için %5 oranında maaş zammı verilmesi, aynı dönemde (1 Temmuz-31 Aralık) gerçekleşecek enflasyon artış oranının %5’ten fazla çıkması durumunda, fazla çıkan kısmın 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olacak şekilde maaşlara zam olarak yansıtılması kararlaştırılmış bulunmaktadır.

Bu belirlemeye göre, Temmuz ayında %1,16 oranında artış gösteren enflasyonun, kalan 5 ay sonunda kümülatif olarak %5’in üzerine çıkması durumunda, kamu çalışanları 1 Ocak 2017 zammının yanı sıra enflasyon farkı (%5’ten fazla çıkan kısım kadar) zammı da alacak.

HABERE YORUM KAT