1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Festival Elçi'ye adandı
Festival Elçi'ye adandı

Festival Elçi'ye adandı

Documentarist'in 7'ncisini düzenlediği "Hangi İnsan Hakları? Film Festivali" 11-13 Aralık tarihleri arasında Diyarbakır'da izleyiciyle buluşacak.

A+A-

 Bu yıl yapılacak festival, 28 Kasım'da Diyarbakır Sur'da katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'ye adanıyor.
 
Documentarist'in 7'ncisini düzenlediği "Hangi İnsan Hakları? Film Festivali" 11-13 Aralık tarihleri arasında Diyarbakır'da izleyici ile buluşacak. Festivalin ana teması "Mülteci" olarak belirlenirken direniş, kadın hakları, yüzleşme, soykırım temalı belgesellerin de gösterimi yapılacak. Ortadoğu'da devam eden savaş haliyle birlikte Mısır, Lübnan, Kobanê, Şengal, Cizre gibi birçok yerden direnen insanların hikâyelerinin anlatıldığı belgeseller Cegerxwîn Gençlik Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak izleyici ile buluşacak. Festival kapsamında bazı filmlerin yönetmenlerinin de katılımıyla gösterimler ardından söyleşiler gerçekleştirilecek.
 
Bu kapsamda festivalin açılışı Kobanê direnişinin öncülüğünü yapan kadınların hikayelerinin anlatıldığı "Nû Jîn" belgeseli olacak.
 
Festival hakkında bilgi veren Yönetmen Veysi Altay, "Kelebeğin izi" belgeseli ile Arap Baharıyla rejime karşı mücadele eden insanların konu alındığını, "73" belgeseliyle Şengal'de katledilen Êzidîlerin hayatlarını anlatan belgesel, yine Ruanda'daki soykırıma odaklanan "Tanrı Pazar günleri çalışmıyor", Zonguldak'taki maden işçilerin öykülerini anlatan " Koloni" belgeseli ve Dersim soykırımını anlatan "Hay way zaman" ve Cîzre'de polîs tarafindan katledilen Haci Lokman Birlik'in oynadığı "Bark" kısa filmi gibi birçok yapıtın izleyiciyle buluşacağını dile getirdi.
 
'Festival İnsan Hakları savunucusu Tahir Elçi'ye adanıyor'
 
İHD, TİHV, TMMOB ve Kayapınar Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenecek festivalin sloganın " Boyun eğmeyeceğiz" olacağını söyleyen Altay, bu yılki festivalin Sur'da katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'ye adandığını ifade etti.
 
'Festival izleyiciye hangi insan hakları diye soru soracak'
 
Festival de izleyicilere "Hangi insan hakları?" diye bir soru sorulduğunu, insan halkları ihlallerinin dünyanın birçok yerinde yaşandığını ve bu temelde ortak mücadelenin gerektiği vurgusunun da yapılacağını söyledi.
 
Yaşanan sıkıyönetim uygularıyla insanların normal hayattan koparılmaya çalışıldığına işaret eden Altay, "Gülmememizi, eğlenmememizi, film seyretmemizi, yazmamamızı, okumamamızı ya da bir araya gelmememizi, birlikte mücadele etmemizi sağlamaya çalışıyor festival. Hangi İnsan Hakları Film Festivali ya da buna benzer çalışmaların buna katkı sunmasını diliyoruz" dedi.
 
Festivalin programı şu şekilde;
 
11 Aralık

13.00 - Nûjîn(Yeni yaşam)

12 Aralık

14.00 -Bark, Soluk

15.00- Kırlangıcın Yuvası, Meşvan, Ev, Sessiz, Koloni, Kelebeğin izi   

19.00 -Hay way zaman, Tanrı pazar günlerini sevmiyor          

13 Aralık

15.00- Bark, Soluk, Güçlü irade, Kelebeğin izi

17.00- Sessiz, Koloni, Tanrı Pazar günlerini sevmiyor

19.00 -Kırlangıcın yuvası, Ev, Meşivan

HABERE YORUM KAT