1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Feshane coşkusu!
Feshane coşkusu!

Feshane coşkusu!

İstanbul Feshane'de Perşembe günü açılan ve 'Diyarbakır Günleri'nde Diyarbakır'ın mutfağı ve müziği ziyaretçilere tanıtıldı.

A+A-

Diyarbakır Valiliği'nin öncülüğünde düzenlenen kentteki çeşitli esnaf ve ticaret odalarının destek verdiği tanıtım günü nedeniyle Feshane, dolup- taştı.

İSTANBUL'DA DİYARBAKIR RÜZGARI ESİYOR

Sevilen cümbüş ustası Cuma Günay'ın darbuka eşliğinde sevilen Diyarbakır türkülerini söylediği Diyarbakır Tanıtım Günleri'nde sırasıyla İzzet Yıldızhan, Ali Akkuş, Kenan Menekşe, Recep Kaymak, Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUM) Der Eyvan Grubu, İstanbul'daki Diyarbakırlılar'a konser verdi.

BOL BOL HALAY ÇEKENLERİN RENKLİ GÖRÜNTÜSÜ

Davul- zurnanın sık sık çaldığı, ziyaretçilerin bol halay çektiği etkinlikte zengin Diyarbakır mutfağı da ilgi gördü. Başta Diyarbakır'a özgü örük eritme peyniri olmak üzere birçok peynir çeşidinin ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu etkinlikte en fazla ilgiyi, cevizli sucuk ve özellikle burma kadayıf çekti.

ZİYARETÇİLERİN İLGİ DUYDUGU DİYARBAKIR MUTFAĞI

Ziyaretçilerin zaman zaman kuyruk oluşturduğu kadayıfçı stantlarında burma tel kadayıfının nasıl yapıldığı tanıtılırken, en fazla beğenilen yemekler; kuzu dolması, işkembe dolması, mumbar, saç kavurma, etli patlıcan ve biber dolması, ciğer kebabı oldu. Feshane'deki Diyarbakır Tanıtım Günleri etkinliği Pazar günü sona erecek.

DÜN DE BAKAN EKER FESHANE ETKİNLİĞİNE KATILDI

Yurt dışında olduğu için açılış gününe katılamayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker dün feshane etkinliğine katıldı. Eker, Diyarbakır'ın, son 40 yıldır üzerinde kara bir gölge gibi duran ve Türkiye'nin gündemini işgal eden şiddet, terör ve çatışmayla anıldığını, şehrin güzelliklerinin ve değerlerinin ise bilinemediğini söyledi.

Eker, "Dicle'nin kıyısında onlarca medeniyete beşik olmuş, yukarı Mezopotamya'nın bütün medeniyetlerini emzirmiş o güzelim şehir bilinmez oldu. Küller altında bir mücevhere dönüştü. Türkiye'nin yaşadığı çatışmalarla, sıkıntılarla, terörle, şiddetle, kanla, gözyaşıyla tanınmayacak hale geldi. Oysa o şehir insanlığın Anadolu'daki bilinen 12 bin 500 yıllık yerleşik hayata geçişinin başladığı yerdir. Mimarisiyle dünyanın en muhteşem şehirlerinden birisidir" diye konuştu.

DİYARBAKIR'I BİLMEYENLER GELİP GÖRMELERİ LAZIM

Diyarbakır'ı bilmeyenlerin gidip görmesi tavsiyesinde bulunan Eker, şehrin sokaklarında binlerce yıl barışın dolaştığını söyledi. Eker, şunları kaydetti: "Ermeni de Süryani de Müslüman da Yahudi de Keldani de Kürt de Türk de Arap da herkes barış içinde yaşadı orada. Binlerce sene kimse kimsenin farklı bir düşüncede olmasından, farklı bir etnik yapıya, farklı bir inanca sahip olmasından rahatsızlık duymadı. Ne zaman ki biz barışın şifrelerini unuttuk, o zaman acılar gelip karabasan gibi üzerimize çöktü ve o güzelim şehir tanınmayacak hale geldi. Biz şimdi tekrar o şehre barışı hakim kılmanın çabası ve gayreti içerisindeyiz.

HERKES AYNI DERECEDE BARIŞI İSTEMİYOR

Biliyoruz ki herkes aynı derecede barışı istemiyor. Kandan ve gözyaşından beslenenler var. Biliyoruz ki politik çıkarları için kanı ve gözyaşını daha fazla önemseyenler var. Onlar barışı sabote etmeye, engellemeye çalışıyorlar, çalışacaklar. Ama biz onlara inat ve onlara rağmen orada da bütün Türkiye sathında da Türküyle, Kürdüyle bütün vatandaşlarımızı kucaklayan bir anlayışla barışı tesis etmenin çabası içinde olacağız."

Eker, Diyarbakır Tanıtım Günleri'yle şehrin güzelliklerinin İstanbul'a taşınmasını istediklerini belirterek, "Biz arzu ederdik ki Diyarbakır belediyeleri de buna katkı sağlasınlar. Onlara davetimizi yaptık. Hatta onlar işin aktörü olsun istedik. Ama maalesef o katkıyı, desteği bulamadık" dedi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun 220 şehrinin yetiştirdiği şairlerin sıralaması yapıldığında Diyarbakır'ın 40'ın üzerindeki şairiyle İstanbul, Edirne, Bursa ve Konya'dan sonra 5. sırada yer aldığına işaret eden Eker, birilerinin kültür ve edebiyat merkezlerinden biri olan Diyarbakır'ın bu güzelliklerini silip yerine başka bir şey koymak istediklerini dile getirdi.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE GELİNEN SON DURUM

Bakan Mehdi Eker, şöyle devam etti: "Çözüm Süreci, Türkiye'de akan gözyaşının durması, annelerin ağlamaması, herkesin farklılıklara tahammül edebildiği bir kültürün yerleşmesi demektir. Asimilasyona, ret ve inkar politikalarına karşı durmaktır. Sivilleşme ve demokratikleşmeyle birlikte bütün vatandaşların birbirini kucakladığı, herkesin kendinin belirlemediği etnik kimliğe de kültüre de dile de inanca da sahip çıkabildiği ve yaşayabildiği bir ortam demektir. Biz bunu hayata geçirmeye, bunu başarılı kılmaya ve bunu için mücadele etmeye devam ediyoruz ve edeceğiz."

VALİ AKSOY, FARKLI MEDENİYETLER YAŞADI

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ise Diyarbakır'ın farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış kadim bir kent olduğunu belirterek, şehrin kültür ve sanat alanında yetiştirdiği değerli isimlerin tanıtılması ve Diyarbakır'ın turizminin daha fazla öne çıkarılması bakımından bu etkinliğin önemli olduğunu söyledi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'yle (TÜRSAB) bir işbirliği toplantısı gerçekleştirdiklerini ve Diyarbakır'a daha fazla tur düzenlemelerini talep ettiklerini anlatan Aksoy, "Umarım bu etkinlik ve bundan sonra yapılacak çalışmalarla Diyarbakır daha güzel yönlerini ortaya koyarak Türkiye genelinde hak ettiği, turizmden daha fazla pay alan bir konuma gelmiş olur" dedi.

Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat ve Mehmet Galip Ensarioğlu ile İstanbul Valisi Vasip Şahin de Diyarbakır Tanıtım Günleri'ne katıldı. Konuşmaların ardından Bakan Eker, protokol üyeleriyle birlikte etkinlik alanındaki standları gezdi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT