1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fener'i 2 milyar dolar yapan borsacı
Fener'i 2 milyar dolar yapan borsacı

Fener'i 2 milyar dolar yapan borsacı

SPK, önce Fener ve Trabzonspor sonra da Denizbank hisselerinde yaşanan olağanüstü yükselişlerin arkasındaki isme sonunda ulaştı ve jet yasak getirdi.

A+A-

RAHİM AK'ın haberi

Spor hisselerinde % 100'ü bulan yükselişlerin ardından Denizbank'ta aynı süreç yaşanınca SPK, borsanın yeni kurduna yasak getirdi..

Ankara'da borsacılık yapan ve Borsatime adlı bir de internet sitesi olan Uçar Gayrimenkul'un sahibi Özdemir Uçar ve yakınları sonunda SPK'nın ağına takıldı. Kurul, Uçar'la birlikte Abdullah Ercan, Baybora Ercan, Sinan Arslan ve Ersel Düzgün'e zaman geçirmeden işlem yasağı getirdi. SPK, Denizbank hisse senetlerinde yaşanan 10 günlük yüzde 256'lık yükselişin ardından yaptığı manüplasyon incelemesinde Özdemir Uçar ve arkadaşlarının işlemlerini ortaya çıkardı. Denizbank hisse senetleri incelenirken SPK, bir süre önce yine yüzde 100'ü geçen Fenerbahçe ve Trabzonspor hisselerinde de aynı kişinin izine rastladı.

SIĞ HİSSEYİ YÜKSELT

Grubun Uçar önderliğinde çoğunluğu yabancıların elinde bulunan ve piyasada az kalan Fenerbahçe ve Trabzonspor hisselerinde yaptığı manüplasyonla yaklaşık 1 milyon dolar para kazandığı ve bu parayla da yine aynı sığlıkta olan yani piyasada alınıp satılan hisse senetleri çok az kalan Denizbank hisse senetlerinde aynı yöntemlerle yaklaşık 500 bin YTL kazandıktan sonra yakayı ele verdiği belirildi. Denizbank hisselerinin yüzde 99.69'u bankanın sahibi olan Dexia'da. Bunun karşılığı 78 milyon 757 bin 780 lot hisse. Geriye kalan hisselerden İş Bankası'nda 73 bin, Deutschebank'ta 37 bin, Garanti'de 25 bin, Ak Yatırım'da ise 19 bin lot hisse var. Kurumlar haricinde ise 86 bin lot hisse bulunuyor ve bu da 68 kuruma dağılıyor. Bu hisselerin bugünkü değeri 1 milyon YTL. Denizbank hisse senetleri yükselmeden önceki değeri ise yaklaşık 350 bin YTL'ye denk geliyor. Yani cebine 350 bin YTL koyan herkes bu hisseleri toplayıp aşağı yukarı hareket ettiriyor.

Önce FB ve Trabzon hisselerinde kazandı

Uçar ve arkadaşlarının da 4 aracı kurumu kullanarak Denizbank hisse senetlerini 3.44 YTL'lik fiyattan alıp 12 YTL'ye kadar yükselttiği belirtiliyor. Fenerbahçe hisseleri 4 Haziran 8 Temmuz arasında yüzde 83 artmış daha sonra düşüşe geçmişti. Trabzonspor hisseleri de aynı tarihlerde yüzde 26 yükselmişti. Son 5 ayda Trabzonspor hisselerinin yükselişi yüzde 95'i bulmuştu. Kulüp hisselerindeki hareket bittikten hemen sonra Denizbank hissesinde hareket başlamıştı. Kulüpler, zararlarını değil sadece karlarını halka açık şirkete koyup hep kâr dağıttıkları için bu hisseleri alanlar genellikle satmıyor, sadece bu garanti kâr payından yararlanıyor. Böyle olunca dolaşımdaki hisse sayısı da azalıyor.

kullan