1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Fatura temizlik işçisine
Fatura temizlik işçisine

Fatura temizlik işçisine

Diyarbakır'da 3 Ocak günü Sur'da bulunan evine isabet eden top mermisi isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Melek Alpaydın'ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmada, fatura temizlik işçisine kesildi.

A+A-

 4 çocuk annesi kadının ölümüne yol açan top mermisinin atan failler bulunamadı ama top mermisini olay yerinden aldığı iddia edilen Metin Eliçin isimli Sur Belediyesi’ndeki temizlik işçisi bir kişi tutuklandı.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinin İskenderpaşa Mahallesi'ndeki evine 3 Ocak günü isabet eden top mermisi sonucu yaşamını yitiren 38 yaşındaki 4 çocuk annesi Melek Alpaydın'ın ölümüne ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada fail henüz bulunamadı. Alpaydın’ın ölümünün üzerinden 1,5 aylık bir zaman geçmesine rağmen, failler ve sorumluluğu bulunanlar henüz tespit edilemedi.

Ancak olayla ilgili fatura Sur Belediyesi’nde temizlik işçisi olan Metin Eliçin adlı kişiye kesildi. Aynı mahallede bulunan evine geçen hafta baskın düzenlenen ancak evde bulunamayan Eliçin, 11 Şubat günü ifade vermek için gittiği Diyarbakır TEM Şubesi'nde gözaltına alınıp, çıkarıldığı mahkemece "örgüte üye olmak" iddiasıyla tutuklandı.

İhbarlar esas alındı

Eliçin'in tutuklanmasına gerekçe olarak ise 6 Ocak ve 2 Şubat tarihlerinde hakkında Polis İhbar Hattı'na gelen ihbar telefonu esas alındı. Yapılan ihbarlarda, bir sosyal paylaşım sitesinde yer alan olay gününe ait görüntülerde Melek Alpaydın'ın yaşamını yitirmesine neden olan top mermisinin Eliçin tarafından puşiye sarılı bir biçimde götürüldüğü iddia edildi.

Görüntüleri ve yapılan ihbarları delil olarak dosyaya koyan Emniyet, Eliçin'in "örgüt üyesi" olduğunu iddia etti. Bu suçlamaya yine Eliçin'in Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) 2014 ve 2015 yıllarında düzenlediği yürüyüşlere katılması da delil olarak gösterildi.

Top mermisi ile katledilen Alpaydın ile aynı mahallede oturan ve 5 yıldır Sur Belediyesi'nde temizlik işçisi olarak çalıştığı öğrenilen Eliçin, emniyette verdiği ifadesinde olayın yaşandığı gün evinde olduğunu ve dışarıdan yüksek bir sesle gelen patlamanın ardından dışarı çıkarak toplanan kalabalığın yanına gittiğini anlattı. Eliçin, üzerine atılan suçlamaları kabul etmediğini ve patlamadan sonra olay yerine gelen polisler tarafından top mermisinin alındığını duyduğunu kaydetti.

Puşi ile görülüyor

Öte yandan Eliçin'in tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen görüntülerde, olay sonrası polislerin mahalleye girerek etrafa gaz bombası attığı görülürken, Eliçin'in ise çıkan olaylardan sonra elinde puşiyle olay yerinden uzaklaştığı görülüyor.

Avukatı: Görüntülerle algı yaratılarak müvekkilim tutuklandı

Müvekkiline yönelik suçlamaları ve öne sürülen delilleri kabul etmediklerini belirten avukatı İrfan Eser, yapılan ihbarlar ve söz konusu görüntülerin esas alınarak müvekkilinin tutuklandığını ifade etti.

"Ancak görüntülerde bile müvekkilimin bir suç işlemediği ve elinde top mermisinin olmadığı bariz görülüyor. Görüntülerle bir algı yaratılarak müvekkilimin tutuklanmasına gerekçe olarak gösterildi. Dolayısıyla müvekkilimin tutuklanması tamamen hukuka aykırıdır" diyen Eser, müvekkili hakkında verilen tutuklama kararına itiraz edeceklerini belirtti.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT