1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii
Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii

Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii

Hevsel bahçeleriyle beraber UNECKO Dünya Kültür Mirası Listesine giren Sur ve ismini bu tarihi surlardan alan ilçedeki tarihi varlıkları tanıtmaya devam.

A+A-

Bu hafta, son dönemlerde Sur İlçesinde yaşanan şiddet olaylarından olumsuz yönden en çok etkilenen tarihi eserlerin başında gelen ve halk arasında Kurşunlu Camii olarak bilinen Fatih Paşa Camii’ni konu alıyoruz.
 
İlk Osmanlı eseridir


Bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle bir bölümü tahrip edilen Camii Diyarbakır’daki ilk Osmanlı camisidir. Kubbelerinin kurşun ile kaplı olmasından ötürü Kurşunlu diye de anılan cami, İlçe Merkezi Fatih Paşa Mahallesindedir. Cami, Diyarbakır’a ilk Osmanlı valisi olarak tayin edilen Bıyıklı Mehmed Paşa tarafından 1516–1521 yılları arasında yaptırılmıştır.
 
Caminin medresesi de var


Fatih Paşa Camii’nin kuzeydoğusunda bulunan avlulu iki sahnlı Şafiî bölümü ise, geçmişte  Latifiye Medresesi  olarak hizmet veren bu bölüm, uzun süre âtıl olarak kalmış ise de, 2004 yılında onarılarak SHÇEK Kadın ve Çocuk Eğitim Merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır.
 
Kentin en özenli camisidir


Camii’nin mimari yapısı Sur’daki camilerin en boyutlu ve özenlisidir. Merkezdeki kubbeyi dört ana yönde dört yarım kubbe desteklemektedir. Caminin son cemaat yeri sekiz sütuna dayanan yedi kubbe ile örtülüdür. Minare batı uçtadır. Kare kaide siyah taştan olup üst köşelerindeki profillerle beyaz taşlı gövdeye geçilir. Minarenin batısına, iki kemerli, üstü kapalı ve kapısı az çok özenli bir türbe bulunmaktadır.
 
Yeniden Onarılması bekleniyor


Diyarbakır’ın en gözde 3- 4 camilerinden biri olan Kurşunlu Caminin yaşanan çatışmalar nedeniyle dış duvarları ve sütunlarında meydana gelen tahribatın giderilmesi içim yeniden bakıma ve onarıma alınması bekleniyor. Çatışmalardan sonra büyük bir tahribatın söz konusu olduğu camiye gelen kimi meraklı vatandaşlar da cep telefonlarıyla selfi çekerken, kimileri de bunu kameraya kaydederek anı olarak yanlarında saklamaya çalışmaları dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler