1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Faşist tanımlaması hukuksuz”
“Faşist tanımlaması hukuksuz”

“Faşist tanımlaması hukuksuz”

Ankara’daki katliamla ilgili olarak mahkemelere çıkmayıp, oturumları boykot eden avukat Gülşen Özbek hakkında, mahkeme suç duyurusunda bulundu.

A+A-

 Diyarbakır Barosu avukatlarından Gülşen Özbek, ülke genelindeki hayatı durdurma ve genel grev eylemlerine destek olmak için yaptığı girişim, başına iş açtı.

 

Avukat Özbek, boykot nedeniyle girmediği mahkemeye Ankara saldırısını “faşist saldırı” olarak nitelendiren bir mazeret dilekçesi sundu. Mahkeme ise bu nitelemeyi hukuksuz bulup, Özbek hakkında suç duyurusunda bulundu.


Ankara’da resmi rakamlara öre 97 kişinin yaşamını yitirdiği katliam nedeniyle ülke genelinde hayatı durdurma eylemleri yapılıyor. Birçok avukat da bu çerçevede duruşmalara katılmıyor.

 

Diyarbakır’da da katliama karşı tutum alarak, boykot çerçevesinde duruşmaya katılmayan Avukat Gülşen Özbek belenmedik bir durumla karşılaştı. Mahkeme, Özbek hakkında suç duyurusunda bulundu.


Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün görülecek olan bir duruşmasına alınan boykot kararı gereği katılmayan Özbek, bu tutumunu mahkemeye dilekçe ile bildirerek, duruşmaya katılmadı.

 

Ancak Mahkeme Heyeti, Özbek hakkında şikâyetçi olarak suç duyurusunda bulundu. Mahkeme, Özbek'in katliamı protesto etmek için aldığı boykot kararının hukuki dayanağının olmadığı gerekçesiyle suç duyurusunun yapılmasına karar verdi.

 

Suç duyurusu dilekçesine Özbek’in mahkemeye sunduğu mazeret dilekçesi de eklenerek, hazırlanan yazı Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Suç duyurusu metninde avukat Özbek’in Ankara saldırısı için “faşist saldırı” nitelemesinin hukuksuz olduğu iddiasına yer verildi.


Suç duyurusu hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulunan avukat Özbek, ülke genelindeki grev için batı doğu ayrılı olmaksızın onlarca hukuk örgütünün boykot kararı aldığını kendisinin de bu çerçevede oturumları mazeret bildirerek katılmadığını söyledi. Özbek şöyle dedi:


“Mahkeme sanbi avukatlar yas tutamaz gibi bir tutum içinde. Avukat da olsam katliamda yitirilen canlarımız için elbette ki yastayız. Bu çerçevede ben de mahkemeye mazeret dilekçesi sundum.

 

Dilekçede saldırıyı da faşist bir saldırı olarak tanımladım. Ama bu tanım mahkemenin hoşuna gitmemiş olacak ki, faşist tanımını hukuksuz bulmuş. Mahkeme heyeti faşist şeklindeki tanımlamanın hukuksuz olduğuna dayanarak hakkımda suç duyurusunda da bulunmuş. Ama bence hala Ankara saldırısı faşist bir saldırıdır ve öyle de olmaya devam edecektir.

 

Suç duyurusu sonrasında savcılık bir soruşturma dosyası açacak ve eğer gereç görürse dava açacak ya da takipsizlik kararı verecek. Ama her halükarda Ankara’daki katliam için faşist tanımlaması yapmam nedeniyle, bu ülkenin hukuk tarihine soruşturmalık olarak geçeceğiz” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler