1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. Faruk Türk başarının öyküsünü anlattı
Faruk Türk başarının öyküsünü anlattı

Faruk Türk başarının öyküsünü anlattı

DİYARİNSESİ.ORG - Diyarbakırspor'u 3.Lige taşıyan başarılı teknik adam Faruk Türk başarının hikayesini ve bilinmeyen yönlerini anlattı.

A+A-

- Hoş geldiniz Faruk hocam, klasik bir soruyla başlamak istiyorum, öncelikle bizlere kendinizden bahsedermisiniz?

- Hoş bulduk, bu imkânı bana verdiğiniz için teşekkür ederim. 1970 Diyarbakır doğumluyum. ilk orta lise öğrenenimi Diyarbakır'da yaptım evli 2 çocuk babasıyım.

 - Futbola gelmek istiyorum. Bölgede futbolcu olmak çok zor. İyi futbol oynadığı halde şansına keşfedilmeden kaybolup giden değerler var. Sizin hikayeniz nasıl başladı? Neden futbolcu oldunuz. İdealleriniz nelerdi?

- Doğru'dur maalesef çok iyi oyuncular kaybolup gitti. Bunun sebebi ilgisizlik ve sahipsizlik olduğunu düşünüyorum.  Bana gelince bende herkes gibi futbolcu olmak istiyordum. En önemlisi futbol ahlakı ve kültürünü almaktı bence, bende Diyarbakırspor'un alt yapısında futbolla başladım, daha sonra o zamanın iyi kulüplerinden kuyumcular spora transfer oldum. Maalesef talihsiz bir trafik kazası sonucu çok sevdiğim futbolu genç yaşta bırakmak zorunda kaldım.

- Daha son sizi teknik adam olarak camia tanımaya başladı. Yeni Diyarbakırspor'u 3.Lig'e taşıdığınız dönem adınızı zirveye yazdırdınız. Biraz bu şampiyonluğun hikayesini ve yaşadığınız zorlukları dinlemek isteriz. Neler yaşadınız?

- Diyarbakırspor'a geldiğim zaman durumu çok kötü ve demorilize olmuş bir takım görüntüsü vardı. Ligin 2 yarısında Kayapınar maçını kaybetmişler, ligde 5'inci sıradaydı.  İşimizin zor olduğunu biliyorduk  ama takımın kaliteli bir kadro olduğu biliyorduk. Öncelikle takımı mental olarak hazırlamaya çalıştık. Galibiyetler gelmeye başlayınca kenetlenme olacağını düşünüyorduk öyle de oldu. Sonuçta 12 maçta 11 galibiyet 1 beraberlik alarak ligin bitmesine 2 hafta kala şampiyonluğumuzu ilan ettik. Ben başarıyı asla bir kişiye bağlamam, başarı bir ekip işidir, bizde çok iyi bir ekiple başardık.  Burada bizi seven ve destek olan dostlarımızın da çok büyük emekleri de vardır. Unutamadığım anı ise Erganispor maçıydı yani bizim için kırılma anı ve şampiyonluk maçıydı. o maçta istemediğimiz olaylar oldu. çok üzülmüştüm,  çünkü 2 takımda 9 ar kişi kalmıştı. Biz 1 kırmızı kart daha gördük ve 8 kışı kaldık. Artık maçın son dakikasıydı, sonradan oyuna aldığım oyuncumuz golü attı ve biz o karşılaşmada 8 kişiyle galip gelmiştik.  Tabi haliyle o maç sonrası camia olarak çok sevinmiştik. Bu galibiyet benim gözümde şampiyonluğun habercisi gibiydi. O maç yıllarca hafızalarda kalacak ve benimde unutamadığım bir maç olarak hatırlarım. 

20141113_214957.jpg

- Şampiyonluktan sonra, Diyarbakırspor'dan ayrılış ve sonrası var. Diyarbakır'da teknik adamlığın zorlukları, spor kulüplerinin bakış açısını nasıl buluyorsunuz. Yabancı sanki biraz daha cazip geliyor kulüplerimize bunun nedenleri size göre nedir. 

Şampıyon olduktan sonra maalesef Diyarbakırspor'dan ayrıldık. bu karar yönetimin tercihiydi. bizlerde saygı duyduk sonuçta başarıda başarısızlıkta yönetimlerindir, ben sadece bana verilen görevi layıkıyla tamamladığımı düşünüyorum.

Evet Diyarbakır'da teknik adam olmak çok zor çünkü Diyarbakır hocalarına fazla güvenilmiyor dışardaki hocalar bizden daha şanslı, maalesef daha cazip geliyor. Bunun nedenini bilemiyorum ama kendi ı-insanımıza daha fazla şans verilmesi gerektiğine inanıyorum. Bizler kendi insanımıza sahip çıkmazsak kimse sahiplenmez diye düşünüyorum.  Bu bölgeyi ve buradaki gençlerimizi en iyi tanıyan bilen, anlayan yine buradan yetişen hocalarımızdır. 

- Diyarbakır'dan çok uzun yıllardır adını kent dışında duyabildiğimiz hocalarımız ve hatta hiç bir oyuncumuzun olmamasını neye bağlıyorsunuz. Hocalarımız ya da oyuncularımız mı başarısız, yoksa kent mi,  yeterince sahip çıkmıyor? Neden bu kentten iyi oyuncular hocalar çıkmıyor?

- Diyarbakır başlı başına zaten sahipsiz bir kent haline gelmiş yoksa bizim insanımız oyuncularımız hocalarımız çok mu beceriksiz hayır.  Burada tesisleşme yok kendini geliştirecek hiçbir imkân yok ciddi anlamda altyapı yok, bunlar bence çok büyük etken.  Hocalarımız kendi bölgesinde başarılı olamazsa, kariyer yapamaszasa batı kulüplerinden teklif alamaz. Öncelikle kendi memleketinde sabırla oyunculara ve hocalara şans verilmesi lazım diye düşünüyorum ve kentin çok önemli rol oynadığını düşünüyorum.

- Faruk Türk'ün genelde çok zor zamanlarda görev aldığını ve bu zorlukların altından başarıyla çıktığını görüyoruz. Henüz çok gençsiniz bu yaşta genç bir teknik adam olarak hedefiniz nedir?

Evet biraz zorluklara alıştım ben başarının çok çalışarak inanarak geleceğine inanan insanım. Allah bana 1 final, 2 tane 3 lige çıkma başarısı nasıp etti. Hiç bir şeyin tesadüfen olacağına inanan insan değilim. Bunun mutlaka sebepleri vardır doğru çalışarak başarının geleceğine inanıyorum. Birazda futbol sansınız olması gerekir buda bir gerçektir. Benimde  hedefim mutlaka ki üst liglerde çalışmaktır, inşallah nasip olursa bir gün çalışırız  her şey nasıp kısmet.

- Gelelim birazda Diyarbakırspor olayına, sizden sonra sil baştan bir takım yaratıldı. Şampiyon kadro baştan 20141113_215009.jpgsona değişti. Sonrasında gelen giden yüze yakın oyuncu var. Ve yine sizden sonra 2 yıl içinde dün 4. ve 5. hocalar göreve geldiler. Diyarbakırspor'da ters olan ve yanlış giden bir şeyler olduğu ortada size göre nedir yanlış olan. başarı için ne yapılması gerekiyor.

- Başarı için istikrar şart,  dedim ya başarıda başarısızlıkta yönetimlerindir.  Sonuçta tercihleri yönetimler yapar bence gecen yıl şampiyon olurdu zamansız tercihler doğru tercihler değildi  bu da pahalıya mal oldu.  Hayırlısı olur inşallah Diyarbakır hak ettiği yerlere gelir çünkü 3 lig Diyarbakır'a hiç yakışmıyor. Umut ediyorum, bu bölgenin babası olan Diyarbakırspor en kısa zamanda gerçek yerine gelmeli.

- Şimdiki genç nesillere, genç kardeşlerimize tecrübeli ve bu işin özünden gelen biri olarak neler söylemek istersiniz.

- Gençlerimize çok çalışmak lazım hiç bir zaman tamam artık ben her şeyi biliyorum dememeleri lazım ve özgüveni yüksek insanlar olması lazım. Maalesef bizim bölgede öz güven eksikliğimiz var gelişimi de çok etkiliyor. Bizlerin  bunları en kısa zamanda  atlatmamız lazım

- Değerli Faruk Türk hocam bu zevkli sohbet için sizlere Diyarınsesi adına şahsım olarak teşekkür ediyoruz. Umut ediyoruz çok daha iyi yerlerde sizi görürüz. Başarılar diliyoruz.

- Bana böyle bir fırsat verdiğiniz için size ve siteniz Diyarınsesi'ne benteşekkür ederim. 

DİYARİNSESİ.ORG / RAMAZAN TUGAY

HABERE YORUM KAT