1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Farklı kültürlerin ortak çalgısı arbane
Farklı kültürlerin ortak çalgısı arbane

Farklı kültürlerin ortak çalgısı arbane

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde düğünlerde ve özel günlerde yaygın olarak kullanılan müzik aletlerinden "arbane" usta ellerde üretilmeye devam ediyor.

A+A-

Yuvarlak bir tahta kasnağa deriden bir örtü geçirilerek yapılan ve parmak vuruşlarıyla çalınan arbene, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde Kürtler arasında yaygın bir müzik enstrümanı olarak kullanılıyor. Arbanenin iç kısmında bulunan metal halkaların deriye veya tahta kasnağa değmesiyle ortaya çıkan ses ile oluşturulan ritim arbaneye farklı bir renk katıyor.

Müslümanlar başta olmak üzere Ermeni, Yezidi, Süryani gibi farklı dini grupların düğünlerinde ve özel günlerinde de kullanılan arbene, kulaktan gönüllere unutulmaz bir seda bırakıyor.

"Çin'e bile gönderildi"

Diyarbakır'da arbane üretimini tarihi Sur ilçesindeki küçük dükkanında devam ettiren Zülfi Yoldaş (68), yaptığı arbanelere yurt içinin yanı sıra çok sayıda ülkeye de gönderiyor.Medine halkının Hz. Muhammed'i karşılarken kullandığına inanılan bu müzik aletinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de yaygın olduğunu ifade eden Yoldaş, şöyle konuştu:

"Arbane, gürgen, söğüt ve kavak ağacından oluşan çembere suda bekletilen derinin çekilmesiyle yapılıyor. Daha sonra bir süre güneşte bekletiliyor. Koyun, keçi, kuzu ve oğlak derilerinden olmak üzere 4 çeşit arbane yapılıyor."

Ürettiği arbanelere yurt içinin yanı sıra çok sayıda ülkeden de talep geldiğini vurgulayan Yoldaş, şunları kaydetti:


"Diyarbakır'da bu işi benden başka yapan yok. Hollanda, İsveç, Almanya, Irak, Arabistan gibi birçok ülkeye ürettiğim arbaneler gidiyor. Hatta Çin'e bile gönderildi. Orta boy arbaneleri 35, büyük boy arbaneleri ise 50 liraya satıyorum."

HABERE YORUM KAT