1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Farkında ol dur de
Farkında ol dur de

Farkında ol dur de

Eğitim Sen Ergani Temsilciliği Kadın Meclisi'nin, çocuk istismarlarına karşı hazırladığı “Farkında ol dur de” konulu eğitim projesi tamamlandı.

A+A-
Proje ile 6 bin 700 öğrenciye ulaştıklarını belirten Eğitim Sen Ergani Temsilciliği Kadın Meclisi üyesi Ebru Kaymak, ulaşamadıkları çocukların risk altında olduğunu söyledi.
 
2013-2014 eğitim ve öğretim yılı içerisinde artan kadın-çocuk istismarı, aile içi şiddet, iletişimsizlikler nedeniyle doğan sorunlara karşı Eğitim Sen Ergani Temsilciliği Kadın Meclisi, “Farkında ol dur de” projesi kapsamında çalışma yürüttü.
 
Proje, Diyarbakır Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM) ile Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Araştırma ve Politika Merkezi'nin desteğiyle büyük bir titizlikle sürdürüldü. Üç aşamadan oluşan proje, ailenin sosyo-politik yapısı ve çocukların eğitim ve yaşına göre uygulandı. Okullarda öğretmen ve velilerin büyük desteğini alan çalışmada, güçlü ve sürekli iletişim ağı da oluşturuldu. Bu çalışmayla ilçe genelinde yaklaşık 6 bin 700 öğrenciye ulaşıldı. Konunun içeriği hakkında hem velilerden hem de çocuklardan öneriler alındı.
 
Ayrıca proje, birçok kurum tarafından farklı il ve ilçelerde uygulanılması için Ergani Kadın Meclisi'nden talep edildi. Projeye ilişkin bilgi veren Eğitim Sen Ergani Temsilciliği Kadın Meclisi üyesi Ebru Kaymak, çalışmanın velilerde ve çocuklarda büyük hassasiyetler geliştirdiğini kaydetti.
 
'Anadil sorunu nedeniyle aileler risk altında'
 
Proje uygulama aşamasında yaşadıkları sorunları anlatan Kaymak, projenin, anadil konusunun siyasi temelden çok bilimsel bir temelde ne kadar önem taşıdığını bir kez daha fark ettiğini söyleyerek, “Birçok okulda özellikle köy okullarında velilere ulaşmakta zorlandık. Ya öğretmen Kürtçe bilmiyordu ya da veli Türkçe bilmiyordu.
 
Çocuklarını korumak isteyen veya korunması gerekirken, çocukları ortadayken sadece dil engelli yüzünden çocuklarını nasıl koruyabilecekler diye onlara bilgi verilemedi. Bu paylaşımlarda bulunamadı. Belki bir sorun olduğunda yardım isteyecekler ama nerelere nasıl iletişim kurulacaklarına dair bilgi edinemediler. Bu ulaşamadığımız çocuklar, ne yazık ki risk altındadır. Sadece anadil engeli yüzünden risk altında bırakmış olduğumuz anlamına geliyor. Hazırladığımız dosyada öneri kısmında bu gerçeklikten yola çıkarak bu sorunu da not aldık. Yapacağımız diğer çalışmalar, verilecek bölgeye veya köye göre Kurmanci ve Dimilki lehçelerine göre verilecektir” dedi.
 
'Projede Eğitim Sen'in tüm ilkelerine bağlı kaldık'
 
Kaymak, yapılan tüm çalışmalarda Eğitim Sen'in tüm ilkelerine bağlı kalarak hareket ettiklerini belirterek, “Bu ilkelerimizde en önemlisi olan kesinlikle fikir alışverişinde bulunmak, birbirimizle ortaklaşmak ve kesinlikle sonuca yönelik ve pratikte karışlanabilecek çalışmalar üretmektir. Çünkü yaşama geçirilmiş bir teori anlamlı oluyor.
 
Yaşamda değişimi-dönüşümü sağlıyor. Bu çalışma da bunun bir ispatıdır. Hepimizin, kaygısını, acısını duyduğu bir problemi çözebilmek adına, bunda değişiklik yapabilmek adına daha somut bir iş yapma gerektiğine inandık ve bu projede yola çıktık. Gerçekten de somut, pratik iş çıkartabilme ilkemizin ne kadar haklı ve yerinde olduğunu ve sonuç getirir olduğunu bu çalışma sayesinde gördük ve ispatlamış olduk” dedi.
 
'Başarının temeli, kadının elinden çıkıp kadına ulaşmasıdır'
 
Eğitim Sen İlçe Temsilciliği Eş Başkanı Derya Güngör ise, yapılan çalışmanın işlevsel olmasının en büyük temelinin kadın çalışması olduğunu kaydederek, “Bu çalışmanın bu kadar başarıya ulaşması, inanılarak yapılmasıdır. Bu çalışmada çok aktif olan ve gönüllü olan arkadaşlarımızla çalıştık. Bu çalışmanın en güzel yanı ise bu projenin kadının elinden çıkıp kadına ulaşılmaktı amaç. Daha sonra çocuk ve baba, velilerdi. Gerçekten bu çalışmayla ulaştığımız kesimlerde yerini buldu.
 
Toplumda genel bir bilinç oluştu. Ve sonra ihmal ve istismar uğrayabilme durumlarını ortadan kaldırma ve olduktan sonraki süreçte nelere yapılması gerektiği konusunda insanlar bilinçlendi” dedi. Ayrıca projenin tamamlanmasıyla birlikte velilerle çalışmaya ilişkin anket de yapıldı. Yapılan anketlerde ortaya çıkan dönüşlerde aile ve çocuk iletişimi sorununu nasıl çözüldüğü, projede, ailelerin çocuklarıyla zamanlarını değerlendirme fırsatını oluşturduğu, paylaşımların önemi, dayanışma ve bu tür çalışmaların sürekliliği gibi önemli başlıklar öne çıktı.
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT