1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Fakültelere Akademisyenlik okulu semineri
Fakültelere Akademisyenlik okulu semineri

Fakültelere Akademisyenlik okulu semineri

DicleÜniversitesi Kariyer Planlama Merkezi tarafından bir hafta süre ile fakültelere“Akademisyenlik Okulu Seminerleri ”verildi.

A+A-

Fakültelerdeyapılan seminere yoğun ilgi gösterilirken, Kariyer Planlama Merkezi Kariyer DanışmanıUğur Kaval da akademisyenlik için gerekli tüm sınavların tanıtımı ve nasılakademisyen olunacağı konusunda bilgiler verdi.

UğurKaval, Yükseköğretimdeki öğrenci sayısının giderek arttığına işaretederken,1992 yılında 52 olan üniversite sayısının 2012 yılı itibariye 165'eyükseldiğini dile getirdi. YDS, TOEFL ve IELTS sınavları hakkında geniş bilgiveren Kaval, Lisansüstü eğitimin akademisyenlik için başlangıç noktası olduğunubelirtti.

KamuPersoneli Dil Sınavı (KPDS) ve Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı(ÜDS) sınavları yerine yeni getirilen YDS sınavı hakkında geniş bilgi verenKaval, Lisansüstü eğitimin akademisyenlik için başlangıç noktası olduğunu dilegetirdi.

 “Eğer yabancı dil puanınız 65'in altında iseYÖK tarafından belirlenen yurt içindeki üniversitelerden birinde araştırmagörevlilerine 6 ay dil eğitimi veriliyor, dil puanı 65'in üzerinde olanaraştırma görevlileri için isterlerse 3 ay yurtdışında dil eğitimi alma imkânısağlanıyor. Yurt dışından döndükten sonra tekrar sınava giriyorlar, yabancı dilbarajını aşanlar yüksek lisans, doktora eğitimine devam ederler”diyen Kaval,dinleyicilere slayt eşliğinde hazırlanan sunumla akademisyenlik okuluna dairbilgiler aktardı.

Fakültelerdeyapılan seminerlerde öğretim görevlileri de kendi deneyimlerini veakademisyenlik mesleğinin bazı zor yönlerinden bahsetti. Hem aile kurup hem deakademisyenlik mesleğini icra edenlerin karşılaşabilecekleri zorluklaradeğindiler.

HABERE YORUM KAT