1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Fakirlik İnsanımızı canından bezdirdi
Fakirlik İnsanımızı canından bezdirdi

Fakirlik İnsanımızı canından bezdirdi

Diyarbakır ve yöresinden gelen karpuz, kavun üreticilerinin yanında çalışıyoruz, günlük yevmiyemiz 15 ile 20 YTL arasında, kiralık kalacak ev bulamıyoruz,

A+A-

Kuraklığın hüküm sürdüğü Güneydoğu Anadolu illerinden iş bulmak için Muşa gelen gençler, çok az ücretlerle çalışmak zorunda kalıyor.

 

Kuraklığın hüküm sürdüğü Güneydoğu Anadolu illerinden iş bulmak için Muşa gelen gençler, çok az ücretlerle çalışmak zorunda kalıyor. İşçiler aldıkları ücret otel parasını karşılamadığı için geceleri yol üzerinde serdikleri karton mukavva ve bez parçaları üzerinde yatıyorlar. Diyarbakır, Urfa, Mardin\'den gelen işçilerin çoğu, karpuz tarlalarında işçi olarak çalışıyorlar.

 

Hayal kırıklığına uğradık

 

Güneydoğu Anadolu bölgesinde kuraklık nedeniyle bu yıl başta karpuz olmak üzere, kavun, buğday, yem bitkileri olmadığından iş bulmak için Muş\'a geldiklerini söyleyen Abdullah Kumur; \'Her yıl Diyarbakır İlçesine bağlı Bismil\'de karpuz ve kavun tarlalarında çalışıyordum, bu yıl kuraklık nedeniyle Bismil\'de ürün olmayınca, mevsimlik iş bulmak için Muş\'a geldik, Muş\'ta bu yıl Diyarbakır ve yöresinden gelen karpuz, kavun üreticilerinin yanında çalışıyoruz, günlük yevmiyemiz 15 ile 20 YTL arasında, kiralık kalacak ev bulamıyoruz, otel fiyatları 20 YTL\'den başlıyor. Günlük aldığımız para otel ücretini karşılamadığından gündüzleri tarlalarda çalışıyor, geceleri de yol üzerinde yere serdiğimiz gazete parçaları, mukavvaların üzerindeki bir bez parçasında yatıyoruz. Bölge insanı gerçekten perişan oldu. İş bulma umudu ile geldik ama hayal kırıklığına uğradık\' dedi.

 

Yağmur yağdığında hiç uyumuyoruz

 

Karpuz tarlalarında karpuz yükleme işinde çalıştıklarını söyleyen İlyas Kara, ise şunları söyledi: \'Gün oluyor ki hiç karpuz toplanmıyor. O gün para kazanamıyoruz. Ramazanda buralarda perişan durumdayız. Ben memleketim Birecik\'te hamal olarak çalışıyordum, yaz aylarında tarlalarda çalışırken, kuraklık nedeniyle ürün olmayınca mecburiyetten Muş\'a geldik. Yağmur yağdığında yerdeki eşyalarımızı toplayıp duvar diplerinde yağmurun dinmesini bekliyoruz, sabaha kadar devam ettiğinde ise hiç uyumuyoruz.\'