1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Fakirin kömürü simsarda!
Fakirin kömürü simsarda!

Fakirin kömürü simsarda!

Gel vatandaş gel devletin fakire dağıttığı kömür, torbası 3-4 lira. Şehrin varoş semtlerinde, SYDV'nin yoksul ailelere dağıttığı kömür, simsar satıcılar tarafından pazarlanıyor.

A+A-

DİYARBAKIR-Devletin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yoksul vatandaşlara dağıttığı ücretsiz kömürler, devlet kurumları içinde uzantısı olan oluşumlar aracılığıyla vatandaşa ,torbası 3 ile 4 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Bu şok iddianın sahibi merkez Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesi'nin muhtarı İlhami Altun. Üzerinde 'parayla satılamaz' ibaresi yazan kömür torbalarının büyük araçlar içinde mahalleye getirilerek vatandaşlara 3 ile 4 TL arasında değişen fiyatlarla satıldığını öne süren Altun, yoksul ailelerin ise mağdur edildiğini söyledi.
 
'1 SAAT İÇİNDE TÜKETİLDİ'
 
Altun,”Yeşil kartlılara kömür yardımında bulunduğunu öğrenince biz de müracaat ettik. Normalde 30'ar torba kömür verilirken bize verilmedi. Hiç ihtiyacı olmayacak kadar varlıklı ve çevresi olan kişiler pikaplarla evlerine kömür taşırken biz defalarca muhtar ve Kaymakamlığa başvurduğumuz halde bir türlü kömür yardımı alamadık. Mahallede sabah saatlerinde 4 kamyon kömür geldi .Torbası 3-4 liradan 1 saat içinde satılarak tüketildi ”dedi.
 
'FAKİRE YOK ,ONLAR NASIL ALIYOR?'
 
Mahallesinde kayıtlı 600 yeşil kartlı aile bulunduğunu açıklayan Altun, şimdiye kadar hiç kimseye kömür yardımı yapılmamış insanların mağdur olduğu mahallede yardım kömürlerinin peynir ekmek gibi para ile satılmasına isyan ettiklerini ifade etti. Altun,”İhtiyaç sahibi kişilere verilmeyen kömürler ne hikmetse simsarların elinde satılıyor. Civarındaki mahallelere kamyonla getirilen ve üzerinde 'satılamaz' ibaresi olan yüzlerce çuval kömür parayla satılıyor. Böyle şey olur mu?.Yetkililere sesleniyoruz.Bu adaletsizliğe, rant şebekesine karşı önlem alsınlar.” şeklinde konuştu.
 
'MECBUR KALIP ALDIK' İTİRAFI
 
Kendilerinin hakkı olan kömürü para ile satın almak zorunda bırakıldıklarını ifade eden F.K isimli vatandaş ise , “Piyasa fiyatının yarısına satıldığı ve maddi imkânsızlığımızdan dolayı mecbur kalıp biz de bu kömürden satın alıyoruz. Belki biz de bilmeden suça iştirak etmiş oluyoruz.Yetkililere sormak istiyorum. Kömür yardımını asıl fakire vermiyorsunuz. İhtiyacı olmayana veriyorsunuz. Onlar da yakmayıp satıyor. Sonrada asıl ihtiyaç sahibi bunu satın almak zorunda kalıyor. Bu nasıl vicdan? Yetkililerden fakirin hakkını korumalarını talep ediyoruz.”dedi.