1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Failler yargı önüne çıkarılsın'
'Failler yargı önüne çıkarılsın'

'Failler yargı önüne çıkarılsın'

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 320'ncisi gerçekleştirildi.

A+A-
Eylemde, 28 Mart 2006 tarihinde Diyarbakır'da ve bölge kentlerinde toplumsal gösterilere yönelik gerçekleştirilen müdahale sonucu katledilen 7'si çocuk 13 yurttaş anıldı.
 
Katledilen yurttaşlar için verilen hukuk mücadelesinde, yargıda cezasızlık politikasının varlığına dikkat çekilerek, faillerin yargı önüne çıkarılması talep edildi.
 
İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 320'ncisi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Üzerinde kayıpların fotoğraflarının bulunduğu ve “Onlar bir gece ansızın evlerinden alındılar ve bir daha geri dönmediler” yazılı dev pankartın açıldığı eyleme, İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenler Derneği (MEYA-DER) yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, insan hakları aktivistleri ve kayıp yakınları katıldı. 
 
Eylemde, 28 Mart 2006 tarihinde Diyarbakır'da ve bölge kentlerinde toplumsal gösterilere yönelik gerçekleştirilen polis müdahalesi sonucu katledilen 7'si çocuk 13 yurttaş anıldı. Katledilen yurttaşlara için verilen hukuk mücadelesinde, yargıda cezasızlık politikasının varlığına dikkat çekilerek, faillerin yargı önüne çıkarılması talep edildi.
 
'Yargı görevini yerine getirmedi'
 
Oturma eyleminden önce bir konuşmada bulunan İHD Yönetim Kurulu Üyesi Muhterem Süren, 28 Mart olaylarında yaşamını yitirenlere yönelik yargının görevini yerine getirmediğini belirtti. Yaşamını yitiren yurttaşlardan sadece Mahsum Mızrak ve Enes Ata için faillere yönelik dava açıldığını belirten Süren “ Bu davalarda kamuoyunun gözü önünde delillerin karartılması, faillerin korunması ile devam etmektedir. Geçen haftada bir duruşmamız vardı. Biz faillerin tutuklanmasını talebinde bulunduk, ancak failler bir kez daha korundu ve talebimiz reddedildi” diye konuştu.
 
'Katillerin bulunması ortak amacımız'
 
Olaylarda polisin orantısız güç kullanma konusunda dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olaylara ilişkin açıklamalarından güç aldığını belirterek konuşmasını sürdüren Süren, “Polisler bu sözlerden güç alarak yurttaşlarımızın yaşam hakkını ihlal etti” diye konuştu. Güvenlik yasa tasarısının meclisten geçirilerek kabul edildiğini ve yasalaştığını hatırlatan Süren “Bu güvenlik paketi ile güvenlik güçlerine yasal olarak insanları katletme yetkisi verildi” diye belirtti. Süren ardından konuşan, 28 Mart olaylarında yaşamını yitiren Tarık Atakkaya'nın abisi Adil Atakkaya  ise “Katillerin bulunması hepimizin ortak amacıdır. Katillerin başı, emri veren bellidir. Biz bedel ödedik, her zaman ödemeye de hazırız. Şehitler ölmez” diye belirtti. Yapılan konuşmaların ardından, 28 Mart 2006 tarihinde başlayan ve bir hafta süren olaylarda yaşamını yitiren yurttaşlar ile tüm kayıplar anısına 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.
 
Batman
 
İHD Batman Şubesi ve kayıp yakınları, 320. kez Gülistan Caddesi'nde bir araya geldi. Eylemde, kayıp yakınları ve sivil toplum örgütü temsilcileri, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” yazılı pankart açtı. İHD Batman Şube Başkanı Mehmet Bağıdır'ın yaptığı konuşmada, devletin Kürt halkının taleplerini görmediğini bu sebeple ayakta olacaklarını ve mücadele edeceklerini ifade etti. Ardından açıklama yapan İHD Batman Şube Üyesi İlyas Tarım, Türkiye'de binlerce kişinin gözaltında kaybedildiğini, “faili meçhul” cinayetlere kurban gittiğini ve devletin failleri bilmesine rağmen yargılamadığını söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından Tov isimli tiyatro grubu, kayıp yakınlarının mücadelesini anlatan tiyatro gösterimi yaptı.
 
Yüksekova
 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde İHD ve kayıp yakınlarının, Sanat Sokağı'nda yaptığı eyleme siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katılarak, kayıpların fotoğraflarını taşıdı. Saygı duruşu ile başlayan eylemde, ilk olarak İHD Yüksekova Temsilcisi Muhyettin Ünal söz alarak, cezaevlerindeki ağır hasta tutsakların durumuna dikkat çekti.
 
Daha sonra 24 Mart 2008 tarihinde ilçedeki Newroz kutlamalarına müdahale eden polisin katlettiği Fahrettin Şedal'ın hikayesi anlatıldı. Eylemde konuşan Fahrettin Şedal'ın hikayesini anlatan oğlu Barış Şedal, Hukuki sürecin devam ettiğini belirterek “Babam öldürüldükten birkaç gün sonra polisler evimize geldi. Anneme davacı olmaması için birkaç defa açık çek vermeye çalıştılar, ama annem kabul etmedi. Annem polislere 'Siz öldürdünüz. Sonuna kadar eşimin failleri bulununcaya kadar mücadele edeceğim' dedi.
 
Bizler Yüksekova Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. Ama katiller bulunmadı. Biz bunun üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurduk. Davamız AİHM devam etmektedir. Biz ailesi olarak davacımızı sonuna kadar takipçisi olacağımıza söz veriyoruz” diye konuştu.  Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi ardından açıklama sona erdi.

HABERE YORUM KAT