1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Failler bulunsun!
Failler bulunsun!

Failler bulunsun!

1990'lı yıllarda başta Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Mardin olmak üzere Güneydoğu'daki "faili meçhul" olarak adlandırılan ağır hak ihlallerine ilişkin Meclis Araştırması talep edildi.

A+A-

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Batman'da 2 Kasım 2013 tarihinde yaşanan ve Özcan Temel adlı 28 yaşında, iki çocuk babası olan vatandaşın yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olay vesileyle geçmişte yaşanan ağır insan hakları ihlallerini açığa çıkarmak ve faili meçhul cinayetlerin tüm boyutlarıyla aydınlatılmasını sağlamak amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

BÖLGEDEKİ FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER

Önergenin gerekçesinde, Güneydoğu'da 1990'lı yıllarda yaşanan ağır hak ihlallerine dikkat çekildi. Gerekçe şöyle: "1990'lı yıllar özellikle ülkenin Güneydoğusunda devletin güvenlik birimleri ve devlet destekli güçler tarafından ağır hak ihlallerinin gerçekleştirildiği bir dönem olarak bilinmektedir. Batman, Diyarbakır, Şırnak ve Mardin başta olmak üzere, bölgenin tamamında faili meçhul cinayetler, zorla kaybettirmeler, gözaltında kayıplar ve köy boşaltmalar yoluyla hukuk askıya alınmış ve söz konusu fiilleri gerçekleştirilenler cezasız bırakılmıştır. Sivil yurttaşlara yönelik işlenmiş olan ağır suç fiillerinin halen etkin bir soruşturma ve yargılamaya tabi tutulmamış olması Türkiye'nin geçmişiyle hesaplaşarak demokratikleşmesinin önündeki en büyük engellerdendir.

MECLİS BÖLGEDE ARAŞTIRMA YAPSIN

İnsan Hakları Derneği tarafından hazırlanan yıllık insan hakları ihlalleri raporlarına göre, 1994-2000 yılları arasında 1349 vatandaş faili meçhul cinayetlere kurban gitmiştir. Hukuk devleti olma iddiasıyla hiçbir biçimde örtüşmeyen keyfi uygulamaların rutin hale gelmesi sonucu binlerce ailenin köylerini terk etmek zorunda kaldığı bilinmektedir. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun 2013 yılı Ocak ayında yayınladığı raporda 386 bin 360 kişinin bu şekilde köylerinden göç ettiğinin belirtilmesi, istatistiklere geçmeyenlerle beraber ortaya çıkan tablonun vehametini gözler önüne serilmektedir.

Faili meçhul cinayete kurban gidenlerin yakınlarının bir kısmının AİHM'e yaptığı başvurular sonucunda Türkiye pek çok kez Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 2. maddesinde güvence altına alınan yaşam hakkını ihlal etmekten suçlu bulunmuş, buna rağmen iç hukuk mekanizmaları işletilmemiş, failler adalet önüne çıkarılmamıştır.      

Toplumsal yaraların onarılması ve travmaların iyileştirilmesi için geçmişte yaşanan ağır insan hakları ihlallerini cezasız bırakan politikalardan vazgeçilmesi, hakikatin ortaya çıkarılarak adil ve etkin soruşturmaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Doksanlı yıllarda yaşanan ağır hak ihlallerini tespit etmek ve ortaya çıkarmak için çalışan pek çok sivil toplum örgütünün çalışmaları, halen yüzlerce ailenin öldürülen yakınlarının faillerinin bulunması ve adaletin sağlanmasını beklediğini ortaya koymaktadır.

BATMAN'DAKİ SON FAİLİ MEÇHULLER

Faili meçhul cinayetlerin en yoğun yaşandığı illerden biri olan Batman'da 2 Kasım 2013 tarihinde 28 yaşında, 2 çocuk babası Özcan Temel adlı vatandaşın yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olayın, aradan geçen 6 aya rağmen etkin bir biçimde soruşturulmamış olması geçmişte uygulanan cezasızlık politikalarıyla benzerlik taşıması açısından endişe verici bir hal almıştır. Uzun yıllar sonra işlenen ilk siyasi cinayet olan bu olayın Emniyet güçleri ve adli makamlar tarafından yeterince soruşturulmaması, toplum nezdinde cezasızlıkla sonuçlanacağı yönünde bir algıya sebep olmuştur. Emniyet güçlerinin olay esnasında ve sonrasındaki tutumu, mahallede güvenlik önlemi alınmaması ve cinayet delillerinin yeterince araştırılmaması, resmi makamların cinayeti aydınlatmak konusunda ihmalkar ve isteksiz davrandığını ortaya koymaktadır.

Özcan Temel'in yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olayın tüm yönleriyle aydınlatılması ve bu vesileyle 1990'lı yıllarda yaşanan ağır insan hakları ihlallerinin araştırılarak hakikatin ortaya çıkarılması ve geçmişle hesaplaşabilmek amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını talep etmekteyim."

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT