1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Faili meçhuller için proje başlatıldı
Faili meçhuller için proje başlatıldı

Faili meçhuller için proje başlatıldı

DİYARBAKIR - Diyarbakır, Bitlis, Van, Şırnak, Siirt ve Batman Baroları kayıp ve failli meçhul cinayetlerin takibi için proje başlattı.

A+A-
Bitlis Baro Başkanı Enis Gül, Diyarbakır Adliyesi önünde düzenlenen basın açıklamasında, bölge baroları olarak global diyalogla beraber bir proje başlattıklarını söyledi.

Projenin bölgesel düzeyde olduğunu kaydeden Gül, şöyle konuştu:

"Projenin amacı failli meçhul cinayetler, gözaltında kayıplarla ilgili olarak, spesifik yaklaşık 9 dava belirleyerek, bu davalar üzerinde çalışma yapıp, çalışmalarımızı sonlandırmak. Bu bağlamda Batman Barosu 5 dosya, Diyarbakır Barosu 4 dosya, Bitlis Barosu 3 dosya ve Van Barosu da 3 soruşturma dosyayı üstlenmiş. Şuan Diyarbakır'da bulunuşumuzun nedeni Diyarbakır ve Batman Barolarının üstlendiği dosyaların duruşmasını takip etmek ve soruşturma dosyasının daha etkin yürütülmesi için ilgili dosyanın savcısıyla görüşüp, talebimizi iletmek."

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ise adli mekanizmanın artık adil ve etkili olması gerektiğini dile getirerek, zaman aşımına uğramak üzere olan dosyalara dikkat çekti.

Elçi, şöyle devam etti:

"Biz bölge baroları olarak, mağdurların adalet mücadelesi ve dayanışma içerisinde onlara hukuki yardımı sağlamaya devam edeceğiz. Biz bu suçların aslında zaman aşımına uğramaması gerektiğini ve insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına alınmasını düşünüyoruz. Bu suçların mağdurları adalet bekliyor. En azından 20 yıl sonra, adli mekanizma bugün artık adil ve etkili olsun ve bu olayın faillerini ortaya çıkarsın."

HABERE YORUM KAT