1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Facebook dolandırıcıları bu kez Dermanbaba’ya dadandı!
Facebook dolandırıcıları bu kez Dermanbaba’ya dadandı!

Facebook dolandırıcıları bu kez Dermanbaba’ya dadandı!

Diyarbakır’da tanınmış bir çok kişinin adına sahte facebook hesapları açan dolandırıcılar bu kez Dermanbaba olarak tanınan Hayırsever Yılmaz Acu’nun ismini kullanarak sahte hesap açtı.

A+A-

Acu Cumhuriyet Başsavcılığına giderek durumla ilgili şikayette bulundu.

Facebook dolandırıcıları şimdi de farklı bir yöntemle karşımızda. İnsanların internet üzerinden iletişiminin yaygınlaşmasıyla beraber sanal dolandırıcılıkta bir hayli arttı. Diyarbakır’da tanınmış bir çok kişinin adına sahte facebook hesapları açan dolandırıcılar bu kez Dermanbaba olarak tanınan Hayırsever Yılmaz Acu’nun ismini kullanarak sahte hesap açtı. Yılmaz Acu Dermanbaba ismiyle açılan sahte hesapla kullanıcılardan telefonuna gelecek şifre ve benzeri isteklerde bulunarak dolandırıcılık yapmak istedi. Acu Cumhuriyet Başsavcılığına giderek durumla ilgili şikayette bulundu.

İnsanların internet üzerinden iletişiminin yaygınlaşmasıyla beraber sanal dolandırıcılıkta bir hayli arttı. Dolandırıcılık için ise en popüler siteler seçiliyor. Tabii bunların başında en popüler sosyal ağ Facebook geliyor. Şimdi Facebook'ta sürekli yapılan dolandırıcılığa bir yenisi eklendi. Sanal dolandırıcılar Facebook hesabını ele geçirdikleri kişilerin arkadaşlarını dolandırıyor.

Çaldıkları Facebook hesapları ile dolandırıcılar, profil sahibinin listesindeki arkadaşlarını dolandırmaya başlıyor. Dolandırıcılar o anda Facebook''ta anlık mesaj bölümü açık olan kişilerle biraz sohbet ettikten sonra yardım isteğinde bulunuyorlar.

Facebook kullanıcısı, arkadaşı sandığı kişi için attığı o mesaj ile dolandırıcının tuzağına düşüyor. Mesaj ile bazı ödemeleri onaylamış olan kullanıcı cep telefonuna gelen şifre ile dolandırıcıların oyun indirdiği veya bahis oynadığı söyleniyor.

Uzmanlar Facebook arkadaşı eklerken sahte profillere dikkat etme konusunda kullanıcıları uyarıyor. Kullanıcılara emin olmadığınız kişileri veya Facebook hesabım hacklendi bu yenisi diye arkadaşlık isteği gönderen kişilere karşı dikkatli davranmalarını söyledi.

HABERE YORUM KAT