1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Fabrikalar durdu. Metal işçileri dört gündür eylemde
Fabrikalar durdu. Metal işçileri dört gündür eylemde

Fabrikalar durdu. Metal işçileri dört gündür eylemde

Türkiye'nin otomotiv devlerinde çalışan 12 bini aşkın metal işçisinin eylemi 4 gündür devam ediyor. Fabrikalarda üretim durdu. İşçiler fabrika önlerinde eylem yaparken aileleri kurdukları çadırlarla yanlarında onlara destek oluyor.

A+A-
Otomotiv yan sanayiinde faaliyet gösteren Coşkunöz fabrikasının ardından Mako fabrikasında da işçi eylemlerinin başlamasıyla üretim durdu. Bu arada TOFAŞ'ta da eylem sürüyor. Çalışanlarının iddiasına göre, TOFAŞ CEO'su ile görüşen işçiler, CEO'nun teklifini kabul etmeyerek eyleme devam kararı aldı.
 
 
TOFAŞ CEO'sunun işçileri temsilen İbrahim Gürkan ile görüştüğü öğrenildi. Görüşmenin ardından fabrika dışında bekleyen işçilerle bir araya gelen işçi temsilcisi İbrahim Gürkan, “TOFAŞ CEO'su ile içeride görüştük. CEO bize, 'Gelin bu üç günü unutalım. Herkes yarından itibaren işinin başına geçsin. Ancak maaşların iyileştirilmesi konusunda yapamayacağım şeyin sözünü veremem. Sendika konusundaysa yetki sizin elinizde. Biz ona müdahale edemeyiz' dedi. Ben de işçi kardeşlerime danışmadan kendisine bir şey söylemedim” diye konuştu. 
 
 
Gürkan'ın açıklamalarının ardından fabrika önünde toplanan işçiler CEO'nun teklifini kabul etmeyerek eyleme devam kararı aldı. Günlerdir evlerine gitmeyen işçiler aileleriyle fabrika önünde çadır kurdu. Semaver getiren işçiler çay demleyerek kahvaltı yaptı. Güneşin altında bekleyen işçilere kolilerle soğuk su ikram edildi. TOFAŞ fabrikasının önüne yazılan 'TOFAŞ işçileri için korna çal' pankartını gören otomobil sürücüleri kornalarına basarak 4 gündür eylemde olan işçilere destek verdi. İşçiler istedikleri zam yapılmadığı takdirde eyleme devam edeceklerini belirtti. 
 
 
Bu arada, 4 gündür eylemde bulunan oğluna destek vermek için fabrikaya gelen yaşlı kadın ilgi odağı oldu. 
 
 
İŞÇİLERİN FABRİKA ÖNÜNDE EYLEMDE AİLELERİ  ONLARA DESTEKTE
 
 
Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOFAŞ), Renault fabrikasındaki eylemlerin kendi fabrikalarında da etkili olması nedeniyle üretimi geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Fabrikadaki üretim faaliyetlerinin etkin ve sağlıklı bir şekilde devamlılığını sağlamak için sözkonusu sorunlar çözümleninceye kadar tedbir amaçlı olarak üretime ara verildiğini duyurdu. TOFAŞ'tan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada şu
ifadelere yer verildi.
 
 
"Bursa ilinde otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bazı şirketlerde gerçekleşen işçi eylemleri, fabrikamızda çalışan bazı işçiler ve rutin mesaileri üzerinde de etkili olmuştur. Bu sebeple, kurumumuzun risk yönetimi politikaları doğrultusunda, fabrikamızdaki üretim faaliyetlerinin etkin ve sağlıklı bir şekilde devamlılığını sağlamak için sözkonusu sorunlar çözümleninceye kadar tedbir amaçlı olarak üretime ara verilmesi kararı alınmıştır".
 
 
İŞTE TÜM METAL İŞÇİSİNİN İSTEDİKLERİ
 
 
Öte yandan, Tofaş işçisinin ve ailelerinin de fabrika önündeki eylemi sürüyor. Üç gündür fabrika önünde yatıp kalkan işçiler, hak ettikleri ücret verilene kadar gece gündüz eylemi sürdüreceklerini ifade ediyorlar.
 
 
Tofaş işçileri şu taleplerini her defasında tekrarlıyorlar: "Bosch'ta alınan zammın aynısını tüm haklarıyla birlikte istiyoruz. Hiç bir şekilde, hiç bir arkadaşımızın işten çıkarılmamasını istiyoruz
 
 
İstediğimiz sendikaya ya da oluşturacağımız yeni sendikaya geçişte baskı ve mobbing uygulanmamasını istiyoruz"
 
 
İşçiler, yönetime karşı tepkileri olmadığını yıllardır kendilerini savunduğunu öne süren ve maaşlarından kesinti yapan Türk Metal Sendikası'na karşı tepkili olduklarını ve buradan istifa ettiklerini her fırsatta dile getiriyor.  
 
 
RENAULT, TOFAŞ, COŞKUNÖZ VE MAKO İŞÇİSİ ÜRETİMİ DURDURDU
 
 
Bursa'da Renault, Tofaş ve Coşkunöz Fabrikaları'nın ardından yan sanayi üretimi yapan Mako işçisi de iş bırakma eylemi başlattı. Renault yönetimi tarafından tatil kararının ardından bugün işbaşı yapması beklenen işçiler de işbaşı yapmadılar. 12 bin otomotiv ve yan sanayi işçisinin eylemi sürüyor.
 
 
Hak ettikleri ücreti alamadıklarını öne süren eylemdeki işçilere Mako çalışanları da katıldı. Renault, Tofaş ve Coşkunöz'den sonra Mako işçisi de üretimi durdurdu!
 
 
Bursa'da yaşadıkları ücret adeletsizliğine tepki göstererek toplu olarak Türk Metal'den istifa eden metal emekçileri fabrikalarda üretimi durdurmuştu. Dört gündür eylemde olan ve uyku yüzü görmeyen metal işçileri, Mako işçilerine destek için bugün fabrika önüne gitti.
Öte yandan Metal İşçileri Birliği'nden yapılan açıklamada Delphi işçilerinin de 19 Mayıs'ta mesailere kalmayacağı bildirildi. Çarşamba günüyse Valeo işçilerinin iş bırakacağı ifade ediliyor. 

HABERE YORUM KAT