1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Fabrika işçisi kadınlar, 8 Mart'ı kutladı
Fabrika işçisi kadınlar, 8 Mart'ı kutladı

Fabrika işçisi kadınlar, 8 Mart'ı kutladı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da bir fabrikada çalışan kadın işçiler 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü davul zurna eşliğinde halay çekerek kutladı.

A+A-
Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği'nce (DOGÜNKAD) Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde bir fabrikada çalışan kadınlar için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle etkinlik düzenlendi. Yaklaşık 500 işçinin katıldığı etkinlikte, davul zurna eşliğinde eğlenen kadınlara çeşitli hediyeler verildi.
 
DOGÜNKAD Başkanı Nevin İl, AA muhabirine, her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle etkinlik düzenlendiklerini anımsatarak,  "Çalışan kadınların birçok sorunu var. Bu etkinlikle bunu gündeme getirmek istedik" dedi.
 
Çalışan kadınların sorunlarının gündeme gelmesi açısından böylesi etkinliklerin önemine dikkati çeken İl, iki saat iş bırakan kadınların etkinliğe katıldığını söyledi.
 
Organize Sanayi Bölgesi'nde kayıt dışı çalışan çok sayıda kadının bulunduğunu aktaran İl, şöyle konuştu:
 
"Bizim derneğin üyelerinin bulunduğu tüm fabrikalarda kadın çalışanlar bugün çalışmıyor.Organize Sanayi Bölgesi'nde kayıt dışı çalışan çok sayıda kadın var. Bizim hedefimiz bunun önüne geçmek. Çalışan kadının birçok sorunu var. Biz burada bir kez daha, 'kreş haktır, bunu yapması için devletin sorumluluğu vardır' diyoruz. Bugünkü etkinlikle, 2 talebimizi dile getirdik. Kayıt dışı çalışmaya hayır diyoruz, kreş talebini dile getiriyoruz. Çalışan ve işveren kadınların ortak düzenlediği bir etkinliktir. Bu bizim açımızdan gurur vericidir."
 
Etkinliğe, AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Türkiye Odalar Borsa Birliği İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Didar Avcı Türk ve çok sayıda kadın katıldı.
 
 
Muhabir: GANİ CİHAN ESER, Nurten Aslan 
Yayınlayan: İbrahim Yakut

HABERE YORUM KAT