1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ezidilerin kış korkusu
Ezidilerin kış korkusu

Ezidilerin kış korkusu

IŞİD saldırılarından kaçarak Diyarbakır'a sığınan 4 bine yakın Ezidi, Irak'a dönemeyeceğini düşünüyor.

A+A-
Yaklaşık bin Ezidi, başka bir ülkeye iltica için Birleşmiş Milletler'e başvurdu bile. Kamptaki bazı çocuklar kış şartlarına göre giyinirken, kimileri ise hala çorapsız ve terlikle geziyor.
 
Başvuramayanların ise Ankara'ya gidecek maddi gücü yok
 
IŞİD saldırılarından kaçarak Diyarbakır'a gelen Ezidilerden yaklaşık 4 bini Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan çadırkentte yaşıyor. Al Jazeera Türk'ten Mahmut Bozarslan'ın haberine göre, her aile bir çadıra yerleştirildi. Hayatlarında ilk kez kış aylarını çadırda geçiriyorlar. Yiyecek, giyecek, ilaç ısınma gibi giderleri, gönüllülerin yardımları ve belediyeler tarafından sağlanıyor. Doğdukları topraklarda ise IŞİD ile çatışmalar tüm hızıyla sürüyor. Kürt güçleri Sincar'ın bir bölümünü denetim altına alsalar da, henüz tam olarak kontrolü sağlayamadılar.
 
Sincar ya da Kürtçe adıyla Şengal'de yaşanan bu gelişmeler, Diyarbakır'daki Ezidileri heyecanlandırmıyor. Sebebi ise artık Sincar'a dönme umutlarının tükenmesi.
 
Gitmek mi zor, kalmak mı?
 
Kampın Ezidi sorumlularının verdiği bilgiye göre, bine yakın Ezidi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Ankara'daki bürosuna başvurarak, üçüncü bir ülkeye iltica etmek istediklerini bildirdi. Başvuramayanlar ise Ankara'ya gidecek parayı bulamayanlar. Sığınmak için başvuranlardan Hazım Murad da mevcut şartlarda Sincar'a dönmeyi düşünmüyor.
 
“Beni kabul eden olursa Şengal'e dönmem. Ama bizi hiçbir ülke kabul etmiyor. Kimse bizi kabul etmezse mecburen gideceğiz. Biz Ankara'ya gittik, BM'ye başvurduk. Bizi başka bir ülkeye göndermelerini istedik. Başka bir ülke bizi kabul ederse gideriz.”
 
Beş aydır kampta yaşayan Muhayır Süleyman da BM'ye başvuranlar arasında. Süleyman doğduğu topraklara dönme umudunu tamamen kaybetmiş.
 
“Atadan, dededen Şengal'deyiz. Bu savaşta binlerce kişi kaçırıldı, binlercesi öldürüldü. Oraya gidip yeniden savaşmamız lazım. Buna da gücümüz yok. Biz burada kalacağız, ölürsek de burada ölürüz.  Dönmek istemiyorum, başka ülkelerden bizi kabul etmelerini istiyoruz.”
Çoğu gitmek istiyor
 
Eşi ve iki çocuğuyla birlikte çadırda yaşayan Hikmet Salim de bir süre önce Ankara'ya giderek BM'ye başvurdu. Elektrikli kaloriferle ısıttıkları çadırda kışı geçirmeye çalışıyorlar. Salim Irak'ı unutmaları gerektiği görüşünde.
 
“Şengal'e geri dönmek zor. Irak'ta ne olursa olsun, zorluğunu Ezidiler çekiyor. Çünkü biz güçsüz bir milletiz. Şengal tamamen kurtulursa belki gideriz ama güvenemiyoruz. Biz çok korktuk, Şengal'in bir daha düzelmesi zor. Başka ülkeler bizi kabul ederse gideriz.”
 
Ezidilerin kış korkusu
 
Kamp sakinlerinin bugünlerdeki en büyük korkusu şiddetli bir fırtına, yoğun kar ve elektrik kesintisi. Fırtınanın çadırları yıkmasından endişe eden kamp sakinleri, elektrik kesintisi olması halinde nasıl ısınacaklarını bilmiyor.
 
Çadırların üzeri yağmur geçirmemesi için brandayla örtüldü. Havanın soğuk olmasına rağmen kampta hâlâ yazlık kıyafet giymek zorunda kalanlar da var. Kampın temel ihtiyaçları gönüllü kuruluşlar tarafından karşılanıyor.
 
Kampta düzenli olarak gönüllü doktorlar birinci basamak sağlık hizmeti veriyor. Gerekli ilaçlar ise bölge genelindeki eczacı odaları tarafından karşılanıyor.
 
Kampta çocuk sayısının yüksekliği de göze çarpıyor. Belediyenin kampta onlar için bir okul kurma hazırlığı da var.
 
BM'ye 39 bin başvuru
 
BM Mülteciler Yüksek Komiseliği (UNHCR) verilerine göre, Ocak 2015 ortası itibariyle yaklaşık 39 bin Ezidi, UNHCR ya da Türkiye'deki uygulayıcı ortağı Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'ne (ASAM) başvurdu.
 
Türkiye'de uluslararası korumaya erişmek isteyen Iraklılar Türk makamlarının yanı sıra, UNHCR'ye kalıcı çözüm için kayıt oluyor. UNHCR prosedürüne göre, kalıcı çözümün üç yöntemi bulunuyor. Başvuranlar şartlar düzelmişse ya kendi ülkelerine gönderiliyor ya da bulundukları ülkelere entegre olmaları sağlanıyor veya üçüncü bir ülkeye gönderiliyor. Ancak birçok sığınmacının hayali olan üçüncü ülkelere çok fazla kişi kabul edilmiyor.
(Al Jazeera Türk)

HABERE YORUM KAT