1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ezidilere sağlık taraması
Ezidilere sağlık taraması

Ezidilere sağlık taraması

Irak'ın Musul kentine bağlı Şengal bölgesinden İŞİD'in saldırıları sonucu kaçarak Diyarbakır'ın Ergani İlçesine yerleştirilen Ezidi aileler sağlık kontrolünden geçirildi.

A+A-
Ergani Belediyesi tarafından konutlara yerleştirilen 220 Ezidi SES Ergani ilçe temsilciliği üye hekimler tarafından sağlık kontrolünden geçirildi. SES 'e bağlı hekimler ve Ergani belediyesi encümenleri Ezidi aileleri tek tek ziyaret edip sağlık muayenesinden geçirdi.
 
'Problemlerle karşılaştık'
 
SES Ergani ilçe temsilciliği adına konuşan Deniz Akdağ, “Şengal'den gelen birçoğu kadın ve çocuk olan 200'ün üzerinde Kürt kardeşimizin öncelikli sağlık taraması yapıldı. Özellikle kadın ve çocukların problemleriyle karşılaştık. Kadınlarda gerekli hijyen sağlanamadığından idrar yolu enfeksiyonu sıklıkla görülmekte, çocuklarda ise Ateş, Faranjit gibi rahatsızlıklarla karşılaştık. Yaşlılarda diyabet gibi kronik problemler bulunmakta. Ayrıca takip edilmesi gereken gebe hastalar bulunmakta” dedi.
 
'Gerekli hassasiyet gösterilmeli'
 
Akdağ, “Biz belediye, halk ve diğer sivil toplum kuruluşları gerekli yardımları sağlamaktayız. Ancak hükümet burada pasif durumda . Olması  gerekende hükümetin aktif bir şekilde çalışması. Bilhassa halk sağlığı yönünde ve diğer yönlerde tüm kuruluşlarıyla olaya sahip olası gerekmektedir. Hükümetin tabiriyle turistik vizeyle içeriye aldığı halkın turist olarak görmemesi gerekir. Ve gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT