1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Êzidilerden HDP'ye destek ziyareti
Êzidilerden HDP'ye destek ziyareti

Êzidilerden HDP'ye destek ziyareti

Şahsiyet ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan 21 kişilik Êzidî heyeti, ziyaret ettikleri HDP'ye desteklerini açıklayarak, sadece Êzidîlerin değil toplumun ezilen tüm kesimlerinin sesi olan HDP için çalışacaklarını kaydetti.

A+A-
Avrupa'nın çeşitli kentlerinden aralarında Avrupa Êzidîler Federasyonu Eşbaşkanı Dr. Leyla Ferman ve Êzidî kurumlarının temsilcilerinin bulunduğu 22 kişilik heyet, HDP Diyarbakır İl Örgütü'nü ziyaret etti.
 
 
Ziyarette konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, gerçekleşen bu ziyaret ve desteğin kendilerine moral ve coşku kattığını belirterek, ortaya konulan bu birliğin halkları parçalamak isteyenlere karşı zaferi getireceğini ifade etti.
 
 
Avrupa'daki yurttaşlara çağrı
 
 
Ardından konuşan DP'nin Êzidî milletvekili adayı Feleknas Uca da, Kürt halkı başta olmak üzere halkların tarihi bir süreçten geçtiğini ifade ederek, seçimlerin topraklarından sürgün edilen ve yasaklanan halkların geleceği açısından önemine işaret etti. Uca, HDP'nin Batman, Diyarbakır ve Urfa'dan birer Êzidî'yi aday gösterdiğini anımsatarak, sadece Êzidîlerin değil bütün ezilen kesimlerin HDP içerisinde kendilerini gördüğünü dile getirdi. Ezilenler arasında yaratılan bu ittifak ve birliğin önemli olduğunu söyleyen Uca, 7 Haziran'la birlikte yeni bir tarihin yazılacağına dikkat çekti.
 
 
Yurtdışında yaşayan yurttaşlara da çağrıda bulunan Uca, yarın sona erecek olan oy verme işlemlerine ilişkin yurttaşların duyarlı olmasını ve oy kullanmayanların sandık başına gitmesini istedi.
 
Daha sonra konuşan Avrupa Êzidîler Federasyonu Eşbaşkanı Dr. Leyla Ferman, halkların geleceğinin HDP'de olduğunu belirterek, Êzidîlerin de bu seçimlerde HDP'nin yanında yer alacağını ve bir haftalık bu süre zarfından aktif olarak seçim çalışmaların da yer alacağını kaydetti. Ferman, seçimlerden çıkacak sonuçların ise Kobanê ve Şengal direnişinde yaşamını yitirenlere adanmasını istedi.
 
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT