1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Êzidîler özgür Şengali özlüyor
Êzidîler özgür Şengali özlüyor

Êzidîler özgür Şengali özlüyor

Diyarbakır'da DBP'li belediyeler tarafından kurulan kamplarda kalan Êzidîler, AFAD'ın oluşturduğu kamplarda askerlerin yoğun ablukası ile izole olmuş çadırlardan daha iyi şartlarda yaşamasına rağmen, gelecek kaygısı kendilerini tedirgin ediyor.

A+A-

Özellikle kamplarda kalan kadınlar, topraklarına geri dönmek istediklerini ancak Şengal'in DAİŞ'ten temizlenerek güvenliğinin sağlanması gerektiğini belirtti.


DAİŞ çetelerinin saldırısı ile göç yollarına düşen Êzidîler, Kuzey Kürdistan kentlerinde kurulan kamplarda yaşama tutunuyor. Diyarbakır'daki kampta kalan yurttaşlar, AFAD'ın oluşturduğu kamplarda izole olmuş çadırlar ve yüksek seviyedeki askeri güvenlik kontrolünün aksine daha iyi şartlarda yaşasa da gelecek kaygısı kendilerini tedirgin ediyor.
Şengal katliamından kurtularak dünyanın birçok yerine dağılan Êzidîler, zor koşullarda yaşama tutunmaya çalışıyor.

Kuzey Kürdistan'da DBP'li belediyelerin açtığı kamplarda kalan Êzidîler, devlet tarafından kurulan AFAD kamplarında kalan Êzidîlerden daha iyi koşullara sahip olmasına rağmen yine de yurtlarından uzak gelecek kaygısı ile yaşıyorlar. Diyarbakır Yenişehir Belediyesi Fidanlığı'nda bulunan kampın ekonomik ihtiyaçları kentte yaşayan yurttaşlar ve belediyeler tarafından karşılanıyor. 6 mahalleden oluşan çadır kampında 900 civarında çadır bulunurken 3 bin 290 Êzidî yaşıyor. Çadır kampta 6 hemşire ve 2 doktorun hizmet verdiği bir revir ve yine özellikle kadınların tanık olduğu travmaları kısa sürede atlatabilmelerine destek sunmak amacıyla psikolojik danışman bulunuyor.


Kampın en dikkat çeken noktalarından biri neredeyse kampın meydanı haline dönüşmüş durumda olan Kadın ve Ekoloji Evi olarak kullanılan ahşap ev. Bu evin bahçesinde çocuklar voleybol, futbol gibi spor faaliyetlerinde bulunurken kadınlar da, dikiş dikerek ve organik tarım yaparak üretime katkı da bulunuyor. Kampın kadın sorumlularından Şükran Mızrak, üretim yapan kadınların daha kısa sürede hayata uyum sağladığını ifade ederek, kadınların üretime katılarak rehabilite olduklarını ifade etti.


AFAD'ın oluşturduğu kamplarda izole olmuş çadırlar ve yüksek seviyedeki askeri güvenlik kontrolünün aksine belediye kampında yaşanan komşuluk ilişkileri ve diyaloglar dikkat çekiyor. Kampa girer girmez ağaçların altında dinlenen yurttaşlara ve oyun oynayan çocuklara rastlamak mümkün. Bu kadınlardan 65 yaşındaki Mircan Elyas, 5'i kız 4'ü erkek olmak üzere 9 çocuğu ile birlikte Şengal'deki köylerinden kaçmış. Elyas, "Şengal'e ancak Şengal tam olarak DAİŞ'ten temizlendiğinde ve güvenli hale döndüğünde gidebiliriz" dedi.


'Neden dünya sessiz kaldı?'


Ailesi Irak'a kendisi Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan 25 yaşındaki Leyla Mustafa isimli kadın da, yaşadığı travma nedeniyle geceleri hiç uyumadığını belirterek, "Biz insan değil miydik? Neden bize kimse yardım etmedi? Neden tüm dünya sessiz kaldı?" diye sordu. Mustafa da, tıpkı Elyas gibi Şengal'e dönmek istediğini ancak bunun için Şengal'in güvenli bir alana dönüşmesi gerektiğini vurguladı.


'YPG'li savaşlar kurtardı'


Kadınlardan Nahle Hıdır da, " YPG'li savaşçılar bizi DAİŞ'in elinden kurtardı. Biz şimdi buradayız ancak, yakınlarımız farklı farklı ülkelerde" diyor.


Hıdır, kampın en önemli sorununun eğitim olduğunu belirterek, çocuklar için biran önce okul yapılmasını istediğini söylüyor.


Kamp çalışanlarından duyarlılık çağrısı


Kampta kalanlar, uzun süre burada kalamayacaklarının farkında. Yurttaşların, gelecek belirsizliği gibi sorunların yanında çözülmesi gereken en önemli sorunların başında ekonomik ihtiyaçlar geliyor. Kamp çalışanları da, kampta kalan çocuklar için biran önce harekete geçilmesi gerektiğini belirterek, yurtsever ve sosyalist insanların harekete geçmesi gerektiğini belirterek, çağrı yaptı. 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler