1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ezidiler bayramını buruk geçirdi
Ezidiler bayramını buruk geçirdi

Ezidiler bayramını buruk geçirdi

DİYARBAKIR - IŞİD'ın saldırıları nedeniyle Irak'ın Şengal kentinden kaçarak Diyarbakır'a gelen Ezidiler, kutsal bayramları olan Çarşema Sor'u çadır kamplarda buruk geçirdi.

A+A-
Ezidi kadınları gözyaşı ile ağıtlar yakarken, çocuklar boyalı yumurtalarını Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile tokuşturdu.
 
Ezidi halkı için önemli bayramlardan biri olan ve baharı müjdelediğine inanılarak her yıl 1 ile 14 Nisan tarihleri arasında kutlanan "Çarşema Sor", Diyarbakır'a sığınan Ezidiler'in kaldığı çadır kentte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Baro Başkanı Avukat Tahir Elçi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili adayı Feleknaz Uca, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla kutlandı. Etkinlik, yumurtaların tokuşturulmasıyla başladı. Kışanak da Ezidi çocuklarla boyalı yumurta tokuşturdu.
 
Kışanak, Ezidiler'in bayramını kutlayarak, "Ezidi halkının bayramını kutluyorum. Şengal'de yaşanan katliam, zulüm, özellikle kadın ve çocukların yaşadıkları hepimizin yüreğinde hala derin bir yaradır. Bunun acısı, trajedisi, travması hala devam ediyor. Aylardır Şengal'den gelen insanlarımızla bu kampta birlikteyiz. Birçok etkinlik yapmaya çalıştık. Sosyal ve kültürel çalışmalarla travmanın etkisini azaltmaya çalıştık. Çok kolay olmadı. Ama bugün burada çocukların yüzlerinin güldüğünü görüyoruz" dedi. 
 
Kışanak, kadınlara karanfil dağıtmasının ardından ağıt yakan kadınların yanında bir süre kalarak acılarını paylaştı.
 
(ÜN-YRT-CC-Y)
 

HABERE YORUM KAT