1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ezidî yurttaşlara yardımlar sürüyor
Ezidî yurttaşlara yardımlar sürüyor

Ezidî yurttaşlara yardımlar sürüyor

Diyarbakır'a gelen bir gurup üniversite öğrencisi Yenişehir ilçesi Ofis Semti'nde bulunan Kafeler Sokağı'nda açtığı stant ile Êzidî yurttaşlar için yardım toplamaya devam ediyor.

A+A-

Öğrenciler kampanya çerçevesinde şimdiye kadar 5 bin TL civarında para ve bin TL civarında bir tutar ile temel yaşam ve gıda malzemesi topladı.

IŞİD çetelerinin Musul kentine bağlı Şengal'e saldırması ve katliamlar gerçekleştirmesi üzerine yaşam alanlarından göçen Êzidî yurttaşların göçü devam ediyor. Êzidî yurttaşların maruz bırakıldığı kıyıma ve çektikleri zorluklara karşı Êzidî halkıyla dayanışmak amacıyla sürdürülen destek kampanyaları da sürüyor.

Kürdistan'da 7′den 70′e herkesin seferber olduğu dayanışma kampanyalarından birini de farklı şehirlerden Diyarbakır'a gelen bir gurup üniversite öğrencisinin başlatmış olduğu kampanya. Êzidî sığınmacılara yapılan zulme karşı duyarlılık göstererek bir araya gelen öğrenciler, merkez Yenişehir ilçesi Ofis Semti'nde bulunan Cafeler Sokağı'nın başında açtıkları stant ile kutsal topraklarından göç etmek zorunda kalan Êzidî halkı için yardım toplamaya başladı.

Öğrencilerden örnek davranış

Öğrenciler halkın kampanyalarına duyarlı yaklaştığını belirterek, 10 öğrencinin inisiyatif koymasıyla Pazar günü başlatmış oldukları kampanya çerçevesinde şimdiye kadar 5 bin TL civarında para ve bin TL civarında bir tutar ile temel yaşam ve gıda malzemesi topladıklarını belirtti. Gönüllü öğrencilerden Velat Yıldırım, topladıkları maddi yardımın tümünü temel ihtiyaç ve gıda malzemesine dönüştürerek, Êzidî yurttaşlara ulaştıracaklarını söyledi. Yıldırım, herkesi duyarlı olmaya davet ederek, Êzidî yurttaşlarla dayanışma çağırısı yaptı.

Yardım toplamanın yanı sıra stantta, Bağlar Belediyesi tarafından aileleriyle birlikte spor kompleksine yerleştirilen yaşları 6 ila 10 arasında değişin Êzidî çocuklarının yapmış olduğu resimler de sergileniyor.

HABERE YORUM KAT