1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eylem yapan aileler tepkili
Eylem yapan aileler tepkili

Eylem yapan aileler tepkili

DİYARBAKIR- Çocukları PKK tarafından kaçırıldığı iddia edilen aileler, KCK tarafından yapılan '16 yaşından küçük çocukları bırakacağız' açıklamasına tepki gösterdi.

A+A-

Dağkapı Meydanı'nda oturma eylemlerine devam eden aileler, eylemlerinin 34. gününde KCK tarafından yapıldığı iddia edilen 16 yaşındaki çocukların serbest bırakılacağı ve 16-18 yaş grubunun ailelerle görüşüldükten sonra seçim yapacağı açıklamasına tepki gösterdi.

15 yaşındaki Efekan Toklar'ın annesi Süreyye Toklar, buradaki ailelerin çocuklarının yaş ortalamasının 14-15 olduğunu söyledi. Çocuklarının bir an önce kendilerine verilmesi gerektiğini kaydeden anne Toklar, bu yaş grubundaki çocukların yerinin annesinin kucağı olduğunu dile getirdi.

Anne Toklar, "Benim evladım hala çocuk. İki ay önce evladım 15 yaşına girdi. Sadece benim çocuğum tek değil, bütün çocukların bırakılmasını istiyorum. Evlatları için burada bekleyen anneler perişan halde ve darmadağın hayat yaşıyorlar bu çadırda. Çocuklarımızla görüşüp ikna etmek istemiyoruz, çocuklarımızın bize teslim edilmesinden başka bir talebimiz yoktur. Büyük küçük demeden hepsi geri gelsin" dedi.

19 yaşındaki Perihan ve 20 yaşındaki Hayriye Gözlügül'ün annesi Bedriye Gözlügül ise, KCK'nın yaptığı açıklamayı duyduklarını ve sinir krizi geçirdiklerini söyledi. Anne Gözlügül, "Konuşmakta zorlanıyorum, ilaçlarla ayakta duruyoruz. Şuan 16 ve 18 yaş grubu için yapılan bir açıklama var ama buradaki annelerin duyguları, hisleri ve istekleri sadece küçük çocuklar değil bütün annelerin çocukları gelsin.

Bazı çocukları vereceklerini söylemişler, bazılarını ise görüştürmek istemişler. Buradaki tüm annelerin talebi çocuklarımızı bize versinler, görüşmek veya yaş grubu niteliği kategorisine koymadan versinler. Ben şunu demek istiyorum, pekala 18 ve 20 yaş üstü çocuk değil mi, onların annesi anne, yürekleri yürek değil mi? Bize ne açıklaması var, ne diyecekler ya da biz ne yapacağız? Benim çocuğum 30 yaşına bile gelse benim çocuğum yine çocuktur. KCK bana açıklama yapmak zorunda, çünkü evlatlarım yok ortada. Bende bir anneyim, kaç gündür buralarda sürünüyorum" şeklinde konuştu.


(BE-YRT-CC-Y)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT