1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eylem ve kavgalar Diyarbakır'a zarar veriyor
Eylem ve kavgalar Diyarbakır'a zarar veriyor

Eylem ve kavgalar Diyarbakır'a zarar veriyor

Bakan Mehdi Eker, Dicle Üniversitesi'nde meydana gelen olayların üzücü olduğunu belirtti.

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Dicle Üniversitesi'nde meydana gelen olayların üzücü olduğunu belirterek, "Bu şehrin kalbinde, tarihinde ve kültüründe barış var. Çözüm sürecinde eylem ve kavgalar Diyarbakır'a zarar veriyor." dedi.

Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) düzenlenen "Diyarbakır Kalesi ve Tarihi Şehri ICOMOS/ICOFORT 2013 Diyarbakır" toplantısına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker de katıldı. Geçtiğimiz günlerde Dicle Üniversitesi'nde meydana gelen olaylara ilişkin açıklamalarda bulunan Eker, insanların fikir, görüş ve düşünceleri ne olursa olsun herkese tahammül gösterilmesi gerektiğini söyledi. Sorunların kavgayla, bıçakla, taş atmakla çözülemeyeceğini belirten Eker, bu tür olayların sadece acı ve gözyaşına neden olacağını dile getirdi.

Çözüm sürecinin yaşandığı bir dönemde bu tip olayların yaşanmasının üzüntü verici olduğunu kaydeden Eker, birilerinin öğrencileri kışkırtıyor olabileceğini kaydetti. Öğrencileri provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağıran Eker, çözüm sürecindeki eylem ve kavgaların Diyarbakır'a zarar verdiğini dile getirdi. Eker, "Bu şehrin kalbinde, tarihinde ve kültüründe barış var. Bu olaylardan sonuçları itibarıyla Diyarbakır da Türkiye de çok zarar görür. Kimsenin bu sonuçlara yol açmamasını diliyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye'de, 12 Eylül öncesinde yaşayan bir kuşak olarak o dönemde farklı politik görüşteki gençlerin birbirlerine kıydıklarına kaydeden Eker, o zaman diliminde 5 bine yakın gencin yaşamını yitirdiğini ifade etti. O dönemdeki çatışmaların ve onlara sebebiyet verenlerin birçok karanlık tezgahın parçası olduğuna belirten Eker, öğrenci olaylarının akıllarına bir takım olumsuz çağrışımlar getirdiğini söyledi. Eker, bu süreçte vatandaşların daha dikkatli davranması gerektiğini dile getirdi. Eker, polisin olaylara müdahalesinin incelendiğini gerekli işlemlerin yapıldığını kaydetti. Herkesin bu süreçte sorumluluklarının farkında olarak üslubuna dikkat etmesi gerektiğini belirten Eker, "Herkes tüm davranış ve çağrıların da aklı selime uygun olmak durumunda. Barışçıl bir dil kullanalım. Kavga bu süreçte kimseye fayda getirmeyecektir." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT