1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eylem anneleri eyleme son verdi
Eylem anneleri eyleme son verdi

Eylem anneleri eyleme son verdi

Diyarbakır Valiliği karşısında bulunan Anıt Park'ta 84 gün önce başlattıkları oturma eylemini sonlandırdı.

A+A-

Diyarbakır Valiliği karşısında bulunan Anıt Park'ta 84 gün önce oturma eylemi başlatan Barış Anneleri, eylemlerini bugün düzenledikleri basın açıklamasıyla sonlandırdı.

Eylemi başlattıkları yerde sonlandıran anneler, düzenledikleri oturma eyleminde seslerini bir çok kesime duyduklarını dile getirdi.

Barış Anneleri adına açıklamayı okuyan Şehrizade Anar, eylemi başlattıkları günden buyana bir çok değişimin yaşandığını ifade ederek, yeni kurulan hükümetin kalıcı barışı sağlaması için gerekli adımları atması gerektiğini söyledi. Anar, “84 gün önce bu alanda yine basın açıklamasıyla oturma eylemimizi başlatmıştık. Eylemimiz gerçek anlamda yerini bulmasa da bir çok yere ve muhataba sesimizi duyurmuş olduk.

84 günde dünya üzerinde birçok değişiklilik oldu. Türkiye'de yeni bir hükümet kuruldu, Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu. Yeni hükümet barış ve müzakerelerini devam ettireceğini duyurdu. Kalıcı bir barış sağlanması ve silahların susması elbette halkların yarına olacaktır. Oturma eylemimizi burada sonlandırırken, demek değil ki Kürt halkının halklı mücadelesindeki yerimizi de bırakacağız. Bundan sonra bu haklı mücadele devam ettikçe, kalıcı bir barış sağlanana ve Öcalan özgürleşene kadar, zindanlar boşalana kadar, mücadelemizi farklı alanlarda devam edecektir” dedi.

Barış Annelerinin düzenlediği basın açıklamasına destek amacıyla katılan Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise, yaptığı konuşmasında çözüm süreciyle ilgili bu ayın sonunda bir şeylerin gelişeceğini söyledi.

Annelerin yaptığı her eylemin önemli ve anlamlı olduğunu dile getiren Aydoğan, “Eğer hükümet yetkilileri, annelerin yaptığı eylemden bir anlam çıkarmak istiyorsa, ki çıkaracaktır bundan dolayı bu eylem çok önemlidir. Tam 84 gündür kalıcı bir barış sağlanması için, annelerimiz bu parkta büyük bir mücadele yürüttüler. Devlete düşen ise, annelerin yaptığı bu eylemi anlamasıdır. İmralı'da başlayan süreç ciddi ele alınsın. Bu süreç daha fazla oyalanmasın, ötelenmesin ve önümüzdeki seçimlere heba edilmesin.

Gerekli adımlar hızla atılmalıdır. Bu ayın sonuna kadar beklentimiz var. Çözüm süreciyle ilgili yol haritasının mutlaka çıkartılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Barış Anneleri eylem başlattıkları Anıt Park'tan ayrıldı.


(ÜN-AKK-YHY-Y)

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT