1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eylem 7'inci gününde
Eylem 7'inci gününde

Eylem 7'inci gününde

AK Parti milletvekilleri Beyaz ve Eronat, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde çocuklarının pkk tarafından kaçırıldığını iddia ederek oturma eylemi başlatan aileleri ziyaret etti

A+A-
AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mine Lök Beyaz ve Oya Eronat, çocuklarının kaçırıldığını iddia ederek oturma eylemi başlatan aileleri ziyaret etti.
 
Milletvekilleri Beyaz ve Eronat, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bir süredir kaçırıldıklarını iddia ettikleri çocukları için seslerini duyurmaya çalışan ailelerle görüştü. Ailelerin çocukları hakkında bilgi verdiği milletvekilleri Beyaz ve Eronat'ın gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Duygulu anların yaşandığı ziyaret esnasında milletvekilleri Beyaz ve Eronat, ailelere, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını iletti.
 
ÇOCUKLARIMIZI GERİ İSTİYORUZ
 
Beyaz, PKK'nın çocuklarını kaçırdığı için ailelerin böyle bir direniş sergilemesinin kendileri için çok değerli olduğunu belirterek, "Devletin Diyarbakır ve Kürtlerle ilgili sorunu yok. 30 yıl öncesinde kalmış bu zihniyetler. Artık öyle birşey yok. Biz çocuklarımızı geri istiyoruz" dedi.
 
"Kan akmasın" diye yola devam ettiklerini vurgulayan Beyaz, çözüm sürecinin olduğu bugünlerde 23 Nisan'da çocukların "piknik" bahanesiyle kandırılarak dağa götürüldüğünü söyledi.
 
Memleketin gelişmesi için çaba gösterdiklerini vurgulayan Beyaz, "Bu ailelerin çocukları için göstermiş olduğu direniş, bizim için çok önemlidir. Kapımızdan içeri girenler Kürt sorunu değil, işsizlik sorunundan bahsediyor. En büyük sorunumuz işsizlik. Artık bu sorunları çözmemiz lazım" diye konuştu.
 
KIŞANAK'A RANDEVU TALEBİ
 
Gazetecilerin "Aileler Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'a randevu talebinde bulundu ancak kabul edilmedi. Bu konuyla ilgili sizin bir talebiniz olacak mı? sorusuna Beyaz, "Yerel seçimlerde Diyarbakır'da seçilen bütün belediye başkanlarını aradım. Hatta Kışanak ve Fırat Anlı'yı özel kalemlerinde sorun olabilir diye iki kez aradım. Ancak bana hiçbir dönüş yapılmadı. Sürekli diyalogdan bahsedenlerin, nezaketine karşılık kendisine hiçbir şekilde dönmediği için samimi bulmuyorum. Bu nedenle böyle bir görüşmemiz olmadı" şeklinde konuştu.
 
Eronat ise annelerin artık sesini duyurmaya başladığına dikkati çekerek, halkın çözüm sürecine büyük destek verdiğini söyledi.
 
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde halkın yüzde 90'ının çözüm sürecini desteklediğini kaydeden Eronat, desteklemeyenlerin ise bu durumdan rant elde edenler olduğunu anlattı.
 
Çözüm süreci rayında akarken, bu çocukların kaçırılmasının halka korku sarmak veya kendilerini güçlü sanmak için yapılmış hareketler olduğunu dile getiren Eronat, dünyada 18 yaşından küçüklerin çocuk olarak kabul edildiğini bildirdi.
 
ANNELER SESİNİ DUYURMALIDIR
 
"Çocukların kendi iradeleriyle gittikleri" yönündeki söylemleri doğru bulmadığını belirten Eronat, "Anneler artık sesini duyurmaya başladı, bu olaylar çözüm sürecinin sekteye uğratılması için yapılıyor" dedi. İnsan Hakları pkk Alt Komisyonu'nda çalıştığını hatırlatan Eronat, pkk'ya katılım konusunda çok araştırma ve görüşmelerinin olduğunu, 18 yaşının altında dağa giden çocukların yüzde 40 civarında olduğunu tespit ettiklerini vurguladı.
 
Eronat, konuşmasını şöyle tamamladı: "Çünkü 'dağa çıkmak istiyorum diyenlerin' taleplerini hemen kabul etmiyorlar. Önce kimin yoksul ve ailede ezildiği konusunda tespitler yapıyorlar. Kimsesiz çocuklar üzerinde kendileri çalışma yürüttükten sonra, hücre evlerinde eğitip o şekilde dağa çıkardıkları konusunda bilgilerimiz var." Açıklamaların ardından AK Partili kadınlar, beraberinde getirdikleri yemekleri ailelere ikram etti.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT