1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eyigün'den demokratikleşme paketi açıklaması
Eyigün'den demokratikleşme paketi açıklaması

Eyigün'den demokratikleşme paketi açıklaması

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi (DÜ) Sosyal Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Sabri Eyigün, demokratikleşme paketinin içeriğinin çok güçlü olmayabildiğini ancak temel felsefesi açısından diğer tüm paketlerden daha ümit verici ve inandırıcı olduğunu söyledi

A+A-

Prof.Dr. Eyigün, demokratikleşme paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Prof.Dr. Eyigün, demokratikleşme paketinin Güneydoğu'da çok büyük oranda olumlu karşılandığını kaydetti. Demokratikleşme paketinde yer alan bazı maddelerin fiilen uygulandığını belirten Prof.Dr. Eyigün, yeni düzenlemelerle maddelere yasal bir meşruiyet kazandırıldığını kaydetti.

Paketin öncelikle psikolojik etkisini konuşmak gerektiğini belirten Prof.Dr. Eyigün, şöyle konuştu: "Çünkü, Türkiye son dönemlerde çok gerilmişti, herkesin birbirini kategorik olarak reddettiği, dinlemediği, yanlış dinlediği bir dönemde gerilim üreten bir atmosfer hâkimdi. Bu gerilimin ve tıkanmışlığın en önemli çaresi ülkenin önünü açacak, demokratik, hak ve özgürlüklerin genişletildiği duygusunu güçlü bir biçimde oluşturmaktı. Paket bu içeriğiyle istenen psikolojik rahatlatmayı sağlamıştır. Ülkenin içinde bulunduğu gerilimi düşürmede çok büyük etkisi oldu ve olmaya da devam edecektir. Çünkü otoriter bir söylem ve hükmetme algısı çok güçlü bir biçimde işlendiği için insanlar gerçekten olduğundan daha fazla bir gerilim ve baskı hissetmekteydi. Bu ülkenin batısı için böyle olduğu gibi güneyi için de böyledir. Ancak, vurgulamak isterim ki, başbakanlık halkla ilişkilerin kamuoyuna verdiği yüksek beklenti havasına karşın, paketin içeriği büyük heyecanlara neden olacak kadar da zengin değildi."

Paketin içeriğinden çok etkileri üzerinde durmanın yararlı olacağını aktaran Prof.Dr. Eyigün, pakette insanları şaşırtan maddelerin yer almadığını ancak temel felsefesi açısından diğer tüm paketlerden daha ümit verici olduğunu ifade etti. Pakete bu çerçevede yaklaşmanın daha doğru olduğuna inandığını belirten Prof.Dr. Eyigün, önemli bir aşamanın geçildiğini kaydetti. Toplum olarak demokratik hak ve özgürlüklerin genişletilmesi ve kabul görmesi anlamında bir adım ileride olduklarının altını çizen Eyigün, bu gelişmelerin toplumun hazır olmadığı, istemediği yasal düzenlemelerden daha önemli olduğunu dile getirdi.

Çözüm sürecine yönelik ümitlerin solmaya başladığı bir dönemde böyle bir paketin gündeme gelmesinin ümitleri artırdığına vurgu yapan Prof. Dr. Eyigün, sözlerini şöyle sürdürdü: "Güneydoğu'nun vicdanı 3 gün öncesine göre daha rahattır. Geleceğe, huzura ve bu topraklarda birlikte yaşamaya olan inancı daha da güçlenmiştir. Olayın bu yönüne bakmak lazımdır. Yapılacak yasal düzenlemelere veya yapılmayanlara bakmanın gereği de yoktur, bana göre anlamlı da. Önemli olan yapılanları itibarsızlaştırıyor çabası içine girmeden, halkın vicdanının aynası olmaktır. Herkesin demokratikleşmenin bir süreç olduğu bilinci içinde olması gerekiyor. Bunun yaygınlaşması ve yerleşmesi için yasal düzenleme yanında toplumsal olgunluğun ve kabulün olması gerekiyor."

(HÜ-YRT-HO-Y)

HABERE YORUM KAT