1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Ey başbakan ev alma komşu al, Sur’da komşu kalmadı'
'Ey başbakan ev alma komşu al, Sur’da komşu kalmadı'

'Ey başbakan ev alma komşu al, Sur’da komşu kalmadı'

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Diyarbakır’dan ev almak istiyorum” açıklamasını “Ey başbakan ev alma komşu al, Sur’da komşu kalmadı” sözleriyle değerlendirdi.

A+A-

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır’da Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu ile ayrı ayrı görüştü. Tanrıkulu, görüşmelerin ardından aylardır yasak olan, geçen haftalarda da yasağın kısmen kaldırıldığı Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde, olaylar nedeniyle mağdur olan esnafı gezdi.

Özgür Haber Değerlendirdi

Yaptığı görüşmeler ile ilgili Özgür Haber’e değerlendirmelerde bulunan Tanrıkulu, sokağa çıkma yasaklarıyla Sur’un bir bütün olarak mağdur olduğunu kaydetti. AKP’nin sokağa çıkma yasaklarını hiçbir hukuk kuralına uymadan valiler eliyle yürüttüğünü belirten Sezgin Tanrıkulu, şimdi de Sur’daki mahallelerde kepçeler v iş makinelerle evleri yıktığını belirtti. AKP’nin bu yıkımı yaparken de hiç kimseye danışmadan ve hak maliklerinin rızasını almadığını vurgulayan Tanrıkulu “Bu insanlarda tepki yarattı. Belirsizlik ve hiçbir danışma mekanizmasının olmaması insanları öfkelendirdi. Bugün gün boyu Gazi caddesinde konuştuğum insanlar ‘Evimiz yıkılıyor, sağlam kalan eşyamızı bile almamıza izin vermiyorlar’ diye tepki gösteriyor. Hiçbir özel eşyalarını bile almalarına izin vermiyorlar. İnsanların geçmişten bugün gelen özel anıları vardır, Bu anıları yok ediyorlar. Hiç olmazsa buna özen gösterileydi ama bu da yok” dedi.

Sur’un kırılan bir antika vazo gibi kırıldığını, yerine yenisinin yapılmasının mümkün olmadığını vurgulayan Tanrıkulu “Sur da öyle, Sur’u yıktınız şimdi yeniden ihya edeceğim diyorsunuz ama yapamazsınız. Sur bir vazo gibi kırıldı. Bırakın Sur’daki yapıları, bu davranışlarıyla Sur’da insanları da kırıp geçirdiler. Halen de bunu onarmak için bir adım da atmıyorlar” dedi.

 

Davutoğlu’nun Diyarbakır’da yaptığı “Sur’dan ev almak istiyorum” açıklamasını hatırlatan Tanrıkulu “Bırakın bunları. Bizde bir söz vardır ‘ev alma komşu al’ diye.

 

Ey Başbakan, bu kadar çok yıkım, bu kadar çok yerinden edilmeden sonra Sur’dan ev alsan ne olur. Sur’da sana komşu olacak kimse kalmadı. Kaldı ki öyle her gittiğin yerden ev almak istersen, bu ülkenin de emlak zengini olur çıkarsın.

 

Hükümetin derhal bu belirsizliği giderecek adımlar atması lazım. İnsanların özel eşyalarını almalarına izin verilmesi lazım. Acele kamulaştırma konusunda da hak sahipleri ve sivil toplum örgütleri ve meslek odalarıyla diyalog geliştirmesi lazım. Bunu böyle bir ranta başka bir talana dönüştürmemesi lazım.

 

Başbakan’ın açıkladığı paket ‘yapacağız, edeceğiz’den başka bir şey değil. 6 aydır Sur’da insanlar AKP’nin, Erdoğan’ın ve Başbakan’ın bu sözlerini dinliyor. Bana bugün görüştüğüm Esnaf Odası’nın, Ticaret ve Sanayi Odası’nın başkanlarının söylediği buydu. 6 aydır atılan somut adım yok. Hep söylüyorlar kira yardımı yaptık, işe yerleştirdik diye, bu da gerçeği yansıtmıyor. Kira yardımı yaptığı adamı, mağduru işe koyduğunda bu kez de kira yardımını kesiyor. Böyle sosyal devlet olmaz, böyle yara sarılmaz” diye konuştu.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT