1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Evrim Kadın Merkezi açıldı
Evrim Kadın Merkezi açıldı

Evrim Kadın Merkezi açıldı

Eğil Belediyesi Evrim Kadın Merkezi’nin açılışına katılan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, merkezin asıl sahibinin kadınlar olduğunu belirterek, “Kadın dayanışmasını güçlendirelim.” dedi.

A+A-

Eğil Belediyesi Evrim Kadın Merkezi törenle hizmete açıldı. Belediye hizmet binasındaki açılışa Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Eğil Belediyesi Eş Başkanı Petek Çapanoğlu, Hazro, Dicle, Çınar, Kayapınar ve Yenişehir belediye eş başkanları ile birçok kadın katıldı.

Kadın Merkezi’nin açılışında konuşan Eğil Belediyesi Eş Başkanı Petek Çapanoğlu, Eğil tarihinin ilk kadın belediye eş başkanı olduğunu hatırlatarak, ilk defa Eğil ilçesinde bir kadın merkezi açmanın mutluluğunu ve onurunu yaşadığını ifade etti. HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ise son dönemde kadına yönelik şiddetin ve kadın katliamlarının arttığını, bu sebeple kadın merkezinin açılmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

Kışanak: Buranın asıl sahibi kadınlardır

Açılışta konuşan Eş Başkan Gültan Kışanak, merkezin açılışında emeği geçenlere teşekkür etti. Eğil’deki tüm kadınlara çağrıda bulunan Kışanak, şunları söyledi:

“Burası sizin mekanınız, eviniz, çalışmalarınızı yürüteceğiniz ve yan yana gelip birbirinize destek sunacağınız bir merkez olacak. Başta genç kadınlar olmak üzere tüm kadın arkadaşlarımızı merkeze sahip çıkmaya, çalışmalara katılmaya ve buraya gelip daha güzel kadın rengini açığa çıkarmaya davet ediyorum. Bizler yerel yönetimler olarak bu merkezleri açıyoruz, çalışmalar yürütüyoruz. Ama buranın asıl sahibi kadınlardır. Ne sorununuz varsa gelip merkezde rahatlıkla konuşabilirsiniz, beraber çözüm arayabiliriz. Ne yapmak istiyorsanız, hangi konuda bir idealiniz varsa buraya gelebilirsiniz, beraber elbirliğiyle güzel çalışmalar yürütebiliriz. İnanıyorum ki burada çok güzel çalışmalar yapılacak. Kadına yönelik şiddeti, çocuk yaşta kız çocuklarının evlendirilmesini önleyen, istemediği kişilerle evlenmeye zorlanan kadın arkadaşlarımızın sorunlarına çözüm bulacak ve kadına istihdam imkanı yaratacak çalışmalar yapacağız. Kadınlar yan yana dururlarsa yapamayacakları hiçbir şey yoktur. Kadın dayanışmasını güçlendirelim.”

Yapılan konuşmaların ardından Eş Başkan Kışanak ve beraberindekiler, Evrim Kadın Merkezi’ni gezdi.

HABERE YORUM KAT