1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Evleri yıkılma tehlikesindeki vatandaş yardım bekliyor
Evleri yıkılma tehlikesindeki vatandaş yardım bekliyor

Evleri yıkılma tehlikesindeki vatandaş yardım bekliyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da evleri yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan vatandaşlar yetkililerden yardım bekliyor.

A+A-

Yenişehir ilçesi Şehitlik semti Ben u Sen Mahallesi'nde oturan vatandaşlar, evlerinin altında nereden geldiği belli olmayan suların aktığını ve bundan dolayı evlerinin çöktüğünü söyledi. Her geçen gün duvarlarındaki çatlakların arttığını belirten vatandaşlar, evlerinin yıkılmak üzere olduğunu söyledi. Evi yıkılma tehlikesi geçiren Güzel Kalabalık, evini sürekli su bastığını söyledi.

Evinin içinden akan suya yol bulmak adına duvarı deldiğini dile getiren Kalabalık, bu durumla baş edemeyince mutfağını kapattığını söyledi. Belediyeye müracaatta bulunduklarını ifade eden Kalabalık, belediye yetkililerinin kendilerine evleri yaptıracak bütçelerinin olmadığını ve kendilerinin evleri terk etmelerini istediklerini savundu.

Belediye, kaymakamlık ve valiliğe müracaatta bulunduğunu kaydeden Nevaf Boz isimli vatandaş ise Büyükşehir Belediye Başkanlığı İmar Müdürlüğü'nün kendisine belediyenin bölgeyi afet risk bölgesi ilan ettiğini ancak, o bölgenin aynı zamanda sit alanı olduğunu söylediğini savundu. Sit alanı olduğundan dolayı evlerine bir çivi çakmanın bile yasak olduğunu belirten Boz, belediyenin de bütçeleri olmadığından dolayı herhangi bir çalışma yapamayacaklarını söylediklerini iddia etti.

Yetkililerin kendilerine evlerini terk etmelerini söylediğini savunan Boz, “Terk edecek durumda olsak zaten burada yaşamazdık. Biz sadece ya evlerimizi gelip siz yapın ya da bizim yapmamıza müsaade edin diyoruz. Hem burayı afet risk bölgesi ilan ediyorlar, hem de hiçbir çalışma yapmıyorlar. Evlerimizi komple nereden geldiği belli olmayan sular basmış durumda. Her ay boya badana yapsak bile yine de duvarlar çatlıyor, evler her gün biraz daha fazla çöküyor. Bir gece hepimizin başına yıkılacak diye korkuyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT