1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Evlere top yağıyor, halk tedirgin!
Evlere top yağıyor, halk tedirgin!

Evlere top yağıyor, halk tedirgin!

Sur İlçesi’nin 6 mahallesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 35’inci gününde devam ederken, operasyon ve çatışmalar sürüyor.

A+A-

Çatışmalarda yaralanan 1 askerin de dün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği öğrenilirken,çatışmalarda 1 de polis hayatını kaybetti. Dün sabah itibariyle güne top sesleri ile başlayan Sur’daki patlama sesleri kentin birçok noktasından duyuldu.
 
Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde 6 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı 35’inci gününde devam ediyor. Yasaklı mahalleler dün sabah güne top atışlarıyla uyandı. Sabah 05.itibaren Mardinkapı, Hasırlı Mahallesi ve Kurşunlu Cami mevkisi yoğun biçimde top atışlarına tutuldu. Bu bölgelere aralıksız biçimde top atışı yapılırken, birçok ev ağır hasar gördü. 
 
Yağan toplar tedirgin etti
 
Patlama sesleri kentin birçok noktasından duyulurken, geçtiğimiz gün aynı saatlerde Sur’un yasaklı olmayan İskender Paşa Mahallesi, Merkez Yenişehir İlçesi’ne bağlı Şehitlik Dörtyol ve Bağlar Girne Caddesi’nde de evlere tank mermisi ve patlayıcıların isabet etmesi nedeniyle yurttaşlar tedirgin. Yine yaşanan çatışmalar sırasında surları aşan kurşunlar Ofis, Sümerpark gibi birçok yere isabet ettiği öğrenildi.


Bağlar ilçesinde sabah saatlerinde Muradiye Mahallesi'ne bağlı Cemiloğlu Caddesi'nde işine gittiği sırada yüzüne isabet eden kurşunla Abdurrahman Yakut adlı yurttaş yaralandı. Uzun namlulu bir silahtan açılan ateş sonucunda çenesinden yaralanan Yakut, çevredeki yurttaşlar tarafından Özel Bağlar Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırıldı.
 
Bağlar'da dükkân ve araçlar üzerinde kurşun izleri
 
Olaya tanıklık eden Mesut Yıldız isimli yurttaş, dükkanını açtığı sırada bölgeye çok sayıda kurşunun atıldığını ve bu sırada bir yurttaşın yaralandığını söyledi. Yurttaşın yüzüne isabet eden kurşun nedeniyle yaralandığını ve yüzünün kanlar içinde kaldığını aktaran Yıldız, yaralı yurttaşın çevredeki yurttaşlar tarafından hastaneye kaldırıldığını ifade etti.
 
Bağlar Devlet Hastanesi'nde tedavi gören Yakut'un kurşun nedeniyle çenesinin kırıldığı ve ilk müdahalenin ardından kendi isteğiyle hastaneden ayrıldığı belirtildi. Önceki gün de Bağlar'ın 5 Nisan Mahallesi Girne Caddesi'nde bir eve top mermisi isabet etmişti.


Ağır yaralanan asker yaşamını yitirdi bir de polis hayatını kaybetti
 
Sur'un Fatih Mahallesi Yıkık Kaya Sokak içinde geçtiğimiz gün patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 1 asker ağır yaralanmıştı. Ambulansla hastaneye kaldırılan yaralı asker yapılan tüm müdahaleye rağmen önceki gün yaşamını yitirdi. Dün ayrıca Sur’daki operasyonlarda bir de Musa Yüce adlı polis hayatını kaybetti.
 
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "3 Ocak 2016 tarihinde Diyarbakır ili Sur ilçesinde devam eden operasyonda saat 22.25’te, bir kahraman silah arkadaşımız ağır şekilde yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, şehidimizin değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi.
 
Yurttaşlar evlerine dönmek istiyor
 
Yaşanan yasak ve çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan aileler evlerine dönmek istiyor. Erpek ailesi de Hasırlı Mahallesi'nden çıkmak zorunda kalsa da, Sur'u bırakmak istemediklerinden, İskender Paşa Mahallesi'ne geçici olarak taşındı. Aile üyeleri ise en kısa zamanda evlerine ve mahallelerine dönme umudunu dile getiriyor. 

'Yerimiz, vatanımız Sur'dur'

68 yaşındaki Münevver Erpek, taşınmak zorunda kaldığı mahallesini en fazla dile getirenlerden. "Yerimiz vatanımız Sur'dur" sözleriyle en kısa zamanda eve dönme isteğini dile getiren Münevver Anne, şu sözlerle duygularını dile getirdi: "Yıllardır yaşadığım mahalleyi özledim. Başkalarının memleketine gitmek istemiyoruz, oralarda dayanamayız. Günlerdir çıktığım Hançepek semti dışında dayanamıyorum. Ben ancak Balıkçılar başında, Dört Ayaklı Minare civarında nefes alıyorum. Sokaklarımıza ve çocuklarımıza sahip çıkalım. Devlet bu; fakirdir, bu zengindir demeden katlediyor. Bu kara kışta bizi dışarıya koyunlardan hesap soracağız" dedi.


'Çıplak bir evde çocuklarımızla direniyoruz'

'Cenazemizi alamıyoruz'

Baba Hüseyin Erpek (70) ise, "Eğer Allah bu yaşananları kabul ederse biz de kabul ediyoruz" sözleriyle tepkisini dile getiriyor. Erpek, "Günlerdir çıplak bir evde, çocuklarımızla direniyoruz" dedi. Sur'da gençlerin cenazelerinin bekletilmesini de hatırlatan Erpek, "Günlerdir cenazemizi alamıyoruz. Bu nasıl bir hükümettir. Başımıza gelen bu tufan devlet karşısında tüm halkımız yanımızda olsun" sözleriyle de halka dayanışma çağrısı yaptı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler