1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Evlerdeki çatlaklıklar köylüleri tedirgin ediyor
Evlerdeki çatlaklıklar köylüleri tedirgin ediyor

Evlerdeki çatlaklıklar köylüleri tedirgin ediyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Susuz köyü sakinleri evlerinde oluşan çatlaklıklar nedeniyle tedirgin olduklarını söyledi.

A+A-

Köylerinde kurulan taş ocağından dolayı evlerinin çatladığını belirten vatandaşlar, bu duruma çözüm bulunmasını istediklerini belirtti. Taş ocağı kurulduğu zaman Silvan Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe verdiğini belirten köy sakini Nevzat Erkek, “Ben savcılığa dilekçe verdikten sonra çevre koruma mühendisi gelip bu konuda raporlar hazırlayıp taş ocağının çalışmasını durdurdu.

Ancak taş ocağının müteahhidi nüfuzunu kullanarak o zaman görev yapan yetkilileri ikna edip taş ocağını yeniden çalıştırmaya başladı. Yetkililer taş ocağının çalışmasına izin verdi. Çevre koruma mühendisi taş ocağının köye 3 kilometre uzaklıkta olması gerektiğini söylemişti, ama taş ocağı köyün 1.5 kilometre uzağında kuruldu. Patlatılan dinamitler sonucu köydeki evlerin birçoğu zarar gördü. Bu yüzden Suna Erkek, adlı akrabam enkaz altında kalıp hayatını kaybetti.

Yarın taş ocağında patlatılan dinamitler sonucu bu evler yıkılırsa ve can kaybı yaşanırsa bunun hesabını kim verecek. Bu konuyla ilgili gerekli raporlar mevcuttur. Bizim burada devletin hiçbir kurumunu suçlamak gibi bir niyetimiz yok ama yaşanabilecek can kayıplarına önlem alınmasını istiyoruz. Devleti suçlamak gibi bir gayemiz yok. Biz bu devletin vatandaşı olarak devletin köyümüze sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT