1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Evde bakım hizmeti yüzleri güldürüyor
Evde bakım hizmeti yüzleri güldürüyor

Evde bakım hizmeti yüzleri güldürüyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da bu yılın ilk 8 ayında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nce, yaklaşık 11 bin 500 engelliye, evde bakım hizmeti kapsamında 46 milyon 522 bin 301 nakdi yardım yapıldı.

A+A-

Yaşamı boyunca hep bir başkasının yardımına muhtaç, çoğu zaman en küçük maddi ihtiyacı ertelenmiş olan engelliler, devletin sunduğu sosyal imkanlarla şimdi artık geleceğe çok daha güvenle bakabiliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca uygulanan evde bakım hizmeti sayesinde engelli bireyler, aldıkları ortalama bin 100 liralık destekle hayata daha sıkı sarılırken, ailelerine de katkıda bulunmanın huzurunu yaşıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hidayet Bozkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evde bakım hizmetinin 2006'dan bu yana uygulandığını ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kurulmasıyla çalışmanın çok ciddi bir ivme kazandığını söyledi.

Diyarbakır'da toplam 11 bin 500 aileye evde bakım hizmeti adıyla nakdi yardım yaptıklarını belirten Bozkurt, "Kişi başı 730 lira ödemede bulunuyoruz. Aynı vatandaşımız engelli olduğu için 3 ayda bir de devletimiz tarafından bin 100 lira ödeniyor. Yani devletimiz ortalama bin 100 lira nakdi  yardımda bulunmuş oluyor. 11 bin 500 kişi bu destekten yararlanıyor. Diyarbakır şartlarında bir evde ortalama 8-10 kişi olduğunu düşündüğümüz zaman 120 bin kişiye sosyal yardım olarak dokunmuş, 120 bin kişinin hayatını değiştirmiş oluyoruz. Bu Diyarbakır ölçeğinde çok önemli bir veri" dedi.

- "Engellinin sosyal hayattaki pozisyonu değişti"-

Bozkurt, bu yılın 8 ayında evde bakım hizmeti kapsamında  46 milyon 522 bin 301 lira yardım yapıldığını, bu sayesinde engelli bireylerin yaşamlarının adeta değiştiğini belirterek, "Yaptığımız hizmetle engellilerimizin, bakıma muhtaç olan kardeşlerimizin, sosyal hayattaki pozisyonları değişti. Evde oturduğu odadan tutun yediği yemek kalitesi bile değişti" diye konuştu.

Daha önce engelli bireylerin ailelerine yük olarak görüldüğünü, aileye maddi bir katkısının olmadığını anlatan Bozkurt, şunları söyledi:

"Ancak artık çok önemli bir katkı, aylık bin 100 lira gibi bir girdi sağlıyor. Annesine hediye alabilecek, babasına harçlık verebilecek duruma geldi. Çok farklı bir güzellik ortaya çıktı. Daha önce bazı ailelerimiz özürlü çocuklarını saklıyordu. Ama şimdi Allah'a şükürler olsun toplumda engellilerimiz hak ettikleri konuma ulaştılar. Devletimiz maddi yardımların yanı sıra eğitim ve rehabilitasyon  boyutuyla da yakından ilgileniyor."

HABERE YORUM KAT