1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Etkinliklere katılacakların kaygıları sürüyor
Etkinliklere katılacakların kaygıları sürüyor

Etkinliklere katılacakların kaygıları sürüyor

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi ve Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu işbirliğiyle “Üniversiteler Arası Halk Dansları Şenliği” 11-12 Nisan tarihlerinde Diyarbakır'da yapılacak.

A+A-

Programın içeriğini düzenlediği basın toplantısıyla anlatan DÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, etkinlik için bine yakın kişinin Diyarbakır'a geleceğini ifade ederek, gelecek olanlar arasında kaygı ve tedirginlik olduğunu söyledi.

Dicle Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek ve yaklaşık 17 üniversitenin katılacağı “Üniversiteler Arası Halk Dansları Şenliği” 11-12 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek. Düzenlenecek etkinliğin içeriğini tanıtmak üzere basın toplantısı düzenleyen DÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, bu etkinliğin Diyarbakır'da yapılmasının çok önemli olduğuna vurgu yaparak, kente gelecek olanların bazı kaygılarının da olduğunu söyledi.

“DİYARBAKIR'I DAHA İYİ TANITMAMIZ, ALGISINI DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR”

DÜ Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç'ın göreve geldiği günden bu yana üniversitedeki eğitim öğretimle beraber Diyarbakır'ın imajının değişmesi için önemli çabalar sarf etiklerini söyleyen Eyigün, “Bizim için eğitim öğretimin, bilimsel araştırmaların yanında Diyarbakır'ın normalleşmesi, kamuoyunda hak ettiği saygınlığı kazanması en az eğitim ve öğretim kadar önemlidir. Biz bunu temel misyonumuz yaptık.

Diyarbakır'ı daha iyi tanıtmamız, algısını değiştirmemiz gerekiyor. Bunun için çalışma planları hazırladık. Bu çalışmalar kapsamında, ne kadar çok sosyal, kültürel etkinlikler düzenlersek o kadar çok insan buraya gelir. Gelen insanlara biz bu kenti anlatıyoruz. Onlar buradan gittiklerinde kendi şehirlerinde gördüklerini anlatırlar.

Biz bu kapsamda yılda 200'ün üzerinde etkinlik gerçekleştiriyoruz. Ancak bu çok kolay olmuyor. Bir etkinlik yapacağımız zaman psikolojik duvarlarla karşılaşıyoruz. Herhangi bir insana bir teklif götürdüğümüz zaman o kadar sert bir duvarla karşımıza çıkıyorlar ki, 'Diyarbakır mı? Aman' diye tepkiler alıyoruz. Biz bu duvarı yıkmak yani batı ile doğuyu bir araya getirmek, Diyarbakır'da insanları buluşturmak için inanılmaz derecede bir çaba sarf ediyoruz” dedi.

“DİYARBAKIR'A GELECEK OLAN BU BİN KİŞİ İLE KENT MERKEZİNDE HALAY ÇEKMEYİ ARZU EDİYORUZ”

Eyigün, 11-12 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek olan “Üniversiteler Arası Halk Dansları Şenliği” etkinliğine her üniversitenin en az 50 kişilik ekip ile katıldığını söyledi. Eyigün, "Bine yakın kişi bu hafta sonu Diyarbakır'da olacak. Şimdiden otelleri ayarlandı.

Diyarbakır'ı gezecekler. Tabi ki, bazı kaygı ve tedirginlikler de var. Diyarbakır'a gelecek olan bu bin kişi ile kent merkezinde halay çekmeyi arzu ediyoruz. Bununla ilgili üniversiteler henüz kararlarını vermiş değiller. Bu etkinlik Diyarbakır için güzel bir gelişmedir. Diyarbakır'ın normalleştiğini tüm Türkiye'ye duyurma açısından güzel bir gelişme olacak. Bundan sonraki büyük organizasyonların da Diyarbakır'a alınması için bu bir fırsattır” diye konuştu.

“BÖLGEDE YAŞANAN OLAYLARDA ODAK NOKTA DİYARBAKIR GÖSTERİLİYOR”

Bölgede yaşanan olayların medyada farklı işlendiğine dikkat çeken Eyigün, gittikleri her yerde kendilerine 6-7 Ekim olaylarının sorulduğunu hatırlattı. Eyigün, “Bölgede yaşanan olaylarda odak nokta Diyarbakır gösteriliyor. İnsanlarda bu ön yargı pekişiyor.

Belli bir süre bölge normalleşiyor ancak birilerinin yaptığı bir olay tekrar ön yargıların pekişmesine neden oluyor. Biz nereye gitsek, kime anlatsak bize 6-7 Ekim olaylarını sordular. 6-7 Ekim öncesine kadar çok ciddi bir mesafe katledilmişti, o ön yargılar yavaş yavaş siliniyordu yerine herkesin rahatlıkla gelebileceği bir Diyarbakır oluşmuştu fakat 6-7 Ekim olayları bütün tedirginlikleri yeniden canlandırdı” şeklinde konuştu.

(ÜN-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT