1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Et ve Balık' kaşesiyle 10 milyonluk vurgun
'Et ve Balık' kaşesiyle 10 milyonluk vurgun

'Et ve Balık' kaşesiyle 10 milyonluk vurgun

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Et Balık Kurumu Diyarbakır Et Kombinası Müdürlüğü'nde çalışan bazı kişilerin, vatandaşlardan kâr payı vaadiyle yaklaşık 10 milyon lira toplayarak, kayıplara karıştığını iddia etti

A+A-

Et Balık Kurumu'nda skandal yaşandığını ileri süren Öğüt, “Bu skandal maalesef Et Balık Kurumu'nda gerçekleşti. 2.5 - 3 yıldan beri Diyarbakır'daki 67 vatandaşımızdan yaklaşık 10,5 milyon lira para toplanarak dışarıdan getirilen ithal hayvanların karından kâr verileceği söylenmiş ve bu para toplanmış. Bu vatandaşlarımız bana şikâyet ettiklerinde bu konuyu araştırdım. Erzurum'a giderek daha önce burada görev yapan H.A. isimli müdür yardımcısı ile görüştüm. Buraya çuvallarla para geldiğini ve vatandaşların dolandırıldığını söylemiş ve şikâyette bulunmuş. Mektup göndererek BİMER'e bildirmiş. Gönderilen müfettiş bu arkadaşa kınama cezası verilmiş ve sürgün edilmiş” dedi.


Vatandaşların ödediği para karşılığında verilen belgeleri basın mensuplarıyla paylaşan Öğüt, “Belgelerde Diyarbakır Et Balık Kurumu Müdürlüğü'nün kaşesi ve imzası var. Müdür ve müdür yardımcılarının imzası var. Burada mağdurlar da var” dedi.
İddialara göre Et Balık Kurumu Diyarbakır Et Kombinası Müdürlüğü'nde çalışan ve Hak-İş Diyarbakır İl Başkanı olan M.K.'ın da aralarında bulunduğu bazı kişiler, yaklaşık 67 kişiden kâr payı vaadinde bulunarak 10 milyon 600 lira para topladı. İddiaya göre para alınan vatandaşlara da boş bir kâğıda Et Balık Kurumu kaşesi basılarak verdikleri para miktarları yazıldı. Mağdurların iddiasına göre Türk Silahlı Kuvvetleri'ne et satışı ile ilgili sözleşme yaptığını belirten M.K., bu paralarla canlı hayvan alınacağını ve etlerin TSK'ya teslim edilmesinden sonra kar paylarının ödeneceğini söyledi. Yaklaşık 3 yıldır piyasadan para topladığı iddia edilen M.K. zaman zaman bazı mağdurların paralarını kâr payı ile birlikte geri ödedi.

Soruşturma açıldı
M.K.'nın bir süre önce ortadan kaybolması ile dolandırıcılık olayı ortaya çıktı. İddialara göre 67 mağdurdan toplanan 10 milyon 600 bin lira kurum binasındaki vezne odasından teslim alındı. Yetkilileri olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını ve dosyaların polise teslim edildiğini ifade etti. İddiaların Et Balık Kurumu ile olmadığını belirten yetkililer, çalışan birinin hakkındaki iddiaların araştırıldığını belirtti.