1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Et üretimi arttı ama fiyatlara yansımadı
Et üretimi arttı ama fiyatlara yansımadı

Et üretimi arttı ama fiyatlara yansımadı

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’nün 2015 yılı Nisan-Haziran aylarını kapsayan ikinci çeyreğindeki et üretimi istatistiklerine göre, kırmızı et üretimi yüzde 24,4 oranında arttı.

A+A-

Ancak Türkiye'de kırmızı et üretiminin arttığı yönündeki istatistiklere rağmen et fiyatlarının da paralel olarak artması dikkat çekiyor.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, 2015 yılı Nisan-Haziran aylarını kapsayan ikinci çeyreğindeki et üretimi istatistiklerini açıkladı.


İstatistiklere göre, 2015 ikinci çeyreğinde toplamda 261 bin 871 ton kırmızı et üretildiği tahminine yer verildi. Aynı istatistiklere göre kırmızı et üretiminde bir önceki döneme göre yüzde 24,4, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,9 oranında artış yaşandı. Aynı istatistiklere göre 229 bin 549 ton sığır etti elde edildiği belirtildi. Sığır eti üretiminin, bir önceki döneme göre yüzde 24,4, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,9 oranında arttığı belirtildi.


TÜİK verilerine göre, aynı dönemde 24 bin 653 ton koyun eti üretimi yapıldığı belirtildi. Koyun eti üretimi, bir önceki döneme göre yüzde 36,3, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 oranında arttığı belirtildi. Ancak et üretimindeki bu artışlara rağmen etin perekende fiyatlarındaki artış ise dikkat çekiyor. Kilo fiyatı ortalama olarak 40 TL'yi bulan et fiyatı bir yandan tüketicileri zorlarken öte yandan daha önce patates fiyatlarında olduğu gibi spekülatörlerin devrede olduğu yorumlarına neden oldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler