1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Et fiyatındaki indirim kasapların yüzünü güldürdü
Et fiyatındaki indirim kasapların yüzünü güldürdü

Et fiyatındaki indirim kasapların yüzünü güldürdü

Et ve Süt Kurumunun (ESK) mağazalarında satılan ürünlerde ortalama yüzde 5 indirim yapacağını açıklaması üzerine kasapların yüzü güldü.

A+A-

Diyarbakır’da Et ve Süt Kurumunun yeni yaptığı indirimle fiyatlarda yüzde 5 oranında indirime gitmesine kasaplar olumlu bakarken söz konusu indirimlerin bugünden itibaren geçerli olacağı belirtildi.


Et ve Süt Kurumu, yaptığı açıklamada, yeni indirimli fiyatlarla birlikte, kıyma, kuşbaşı gibi parça dana etlerinin piyasa fiyatlarına oranla yüzde 27 daha ucuza tüketiciye ulaştırılacağını açıkladı.


“Diyarbakır, hayvancılıkta Türkiye’nin yarısını karşılıyor”


İçeride çok miktarda besi hayvanı olmasına rağmen kimsenin şimdiye kadar elindekini satmaya yanaşmadığını belirten kasap Mehmet İlhan, söz konusu indirimin içeride besi hayvanı olanların fikirlerini değiştireceğini söyledi.
Diyarbakır’dan Türkiye’nin yarısına et gittiğini vurgulayan İlhan, “Eğer ithal et Türkiye’ye girerse bizim için çok iyi olur. Ancak hayvan besleyen besiciler için kötü sonuçları olabilir. Hayvan besicisi hayvan ucuzladığı zaman hayvan besleme noktasında çok sıkıntı çeker. Devlet yetkilileri bu gibi destekleri her zaman yapmalıdır.” dedi.


“İndirim bizi olumlu etkiler”


Et ve Süt Kurumunun yapacağı indirimlerin kendilerini olumlu yönde etkileyeceğine dikkat çeken Nurettin Karadaban, aynı şekilde hayvan pazarında da bu indirimin etkili olabileceğini ifade etti.


Hayvan pazarındaki tüccarların her seferinde bin civarında hayvan talep ettiklerini, bu yüzden hayvanı daha ucuza getirdiğini sözlerine ekleyen Karadaban, kendilerinin ise ancak sınırlı sayıda hayvan alabildikleri için daha yüksek fiyat farkıyla karşılaştıklarını söyledi.


Et ve Süt Kurumunun yaptığı indirim hakkında değerlendirmelerde bulunan Kasap Hızır Acıdemir ise, “Söz konusu indirimin Diyarbakır’daki esnaf ve vatandaşa bir ay içinde ne kadar etki edeceğini göreceğiz. Bu indirimin büyük şirketlerin işine yarayacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler