1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Eşref Bitlis'in Oğlu "Babamın Ölümü Karanlık"
Eşref Bitlis'in Oğlu "Babamın Ölümü Karanlık"

Eşref Bitlis'in Oğlu "Babamın Ölümü Karanlık"

Eşref Bitlis'in Oğlu: "Babamın Ölümünün Karanlıkta Kalması Bana Acı Veriyor"

A+A-

Ankara'dan Diyarbakır'a 17 Şubat 1993 tarihinde giden uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybeden eski Jandarma Genel Komutanı Org.Eşref Bitlis'in ölümü hala sırrını koruyor. Resmi açıklamalarda buzlanma sonucu meydana gelen bir kaza olduğu açıklanmış ancak bu bir çok kişiyi tatmin etmemişti. Tatmin olmayanlardan biri de Orgeneral Bitlis'in oğlu Tarık Bitlis'ti. Babasının ölümünü "Karanlık bir olay" olarak niteleyen Bitlis, "Her gün, her dakika, 15 sene sonra dahi babamın nasıl öldüğü konusunda bir takım soruların olması, cevapların olmaması bir vatandaş olarak beni rahatsız ediyor. Böyle bir durumu yaşamak bana acı veriyor. Bu olayın karanlık bir şekilde kalması, kesin bir sonuca ulaşmaması, faili meçhul kalması üzüyor." dedi.

CİHAN'a açıklama yapan Tarık Bitlis, 15 seneden bu yana babasının ölümü ile ilgili belirsizliğin ortadan kalkmadığını söyledi. Bitlis, "Bu konu 15 yıldır konuşuluyorsa vatandaş olarak da Eşref Bitlis'in oğlu olarak da aynı endişeleri duymamam mümkün değildir." dedi. Bitlis, bu geçen süre zarfında Türkiye'nin genel durumu, Türkiye'de yaşananlar, faili bilinmeyen şüpheli cinayetler nedeniyle her geçen gün babasının ölümünün karanlık bir olay olduğuna daha çok inandığını dile getirdi. Bitlis, "Her gün, her dakika, 15 sene sonra dahi babamın nasıl öldüğü konusunda bir takım soruların olması, cevapların olmaması bir vatandaş olarak beni rahatsız ediyor. Böyle bir durumu yaşamak bana acı veriyor. Bu olayın karanlık bir şekilde kalması, kesin bir sonuca ulaşmaması, faili meçhul kalması üzüyor. Bu olayın 15 senedir, kamuoyunun bütün kesimi suikast olduğunu düşünüyor. Türk vatandaşı olarak böyle karanlık bir olayın hala tartışılıyor olması beni ziyadesiyle tedirgin ediyor. Bu insan 15 sene evvel bir şekilde ölüyor, üzerine kitaplar yazılıyor, demeçler veriliyor, tartışmalar yapılıyor. Neden araştırması tam olarak yapılmadı? Olayın araştırması başından itibaren normal kurallar çerçevesinde yapılsaydı sorulara cevap bulunabilirdi." şeklinde konuştu.

 

-"OLAYIN DIŞ GÜÇ BAĞLANTISI BELİRLENİRSE; BU BİR SAVAŞ NEDENİDİR"-

Ergenekon İddianamesi'nde, Emin Gürses ve Ümit Sayın arasında geçen bir diyalogda, "Eşref Bitlis kesin suikast" şeklinde ifadelerin geçmesini de değerlendiren Tarık Bitlis, bu sözleri çok cididye almadığını dile getirdi. Tarık Bitlis şunları söyledi: "İddianameyi basından takip ediyorum. Genel anlamda iddianamedeki bir takım olaylar biraz kafa karıştırıyor. Babamla ilgili geçen şeylerin bugüne kadar yazılanların üstünde olacağını düşünmüyorum. İddianamede yer alanlardan daha fazlası basında yer almıştı. İddianamede, 'bu suikasttir' diye geçiyor. Bu yıllardır değişik mercilerce dile getiriliyor zaten. Bu konuda pek umutlu değilim. Orada geçen sözlerle ilgili bir takım araştırmaların yapılacağı konusunda umutlu değilim. Başbakan yardımcısının demeci var, milletvekillerinin demeci var. Susurluk Komisyonu'nda, Faili Meçhul Cinayetler Komisyonu'nda geçti. Bu kadar ciddi yerlere bu kadar net şekilde yer aldı. 15 senedir üzerine gedilmedi şimdi bu iddianamede birisi böyle dedi diye birşey çıkacağına gerçekten inanmıyorum."

Bir gün bu cinayetin belki aydınlanacağını söyleyen Tarık Bitlis olayın uluslararası boyutuna dikkat çekti. ABD'nin dünyanın değişik yerlerinde 25 generali uçak kazalarıyla yok ettiğini söyleyen Bitlis, "Belki birgün herhangi bir örgüt zaman aşımına uğradıktan sonra bu konuya değinebilir." dedi. Bu konunun, "Bulunsun, çözülsün" yaklaşımıyla çözüleceğine inanmadığını söyleyen Bitlis, "Eğer bu dış mihraklı bir güçse o güce karşı bir savaş nedenidir babamın ölümü. Bu ülkenin Jandarma Genel Komutanı'nın ortadan kaldırıyorsun. Bu savaş nedenidir." dedi. Bitlis şöyle devam etti: "Eğer bu biliniyorsa muhtemelen Türkiye'nin dış ilişkilerinde masa altı pazarlıklara yol açıyor olabilir. Bunu ispatladınız mı, diyelim ki Amerikan'nın ya da İngiltere'nin, İsrail'in yaptığını söylediğiniz anda, bunu halka deklare ettiğiniz anda o ülkeyle önünüzdeki 50 yıllık ilişkinizi etkiler. Jandarma Genel Komutanı'nın öldürüldüğünü ispatladığınız anda 50 yıllık geleceğini etkiler. Böyle bakıldığında failini bilseniz de bunu kamuoyuna yansıtma şansı bence sıfırdır. Net olarak şunu söyleyebilirim.Türk halkı Eşref Bitlis Paşa'nın normal yollarla ölmediği konusunda hemfikir. Ben de bu halkın bir ferdiyim."